Güncel Haberler

Zimmet Alındı , Ptt Zimmet Alındı Ne Demek

lazy

Kargo ile bir ürün gönderilmek istendiğinde PTT üzerinden bu tür işlemler gerçekleştirilebilmektedir. PTT yurt içi ya da yurt dışı tüm gönderilerin yerine ulaştırılmasında hizmet vermektedir. Müşterilerin ihtiyaçlarına yönelik PTT farklı hizmet kategorilerinde de işlemler yapmaktadır. Ptt Zimmet Alındı ibaresi çoğu zaman kargo ile eşya gönderen kişilerin karşısına çıkmakta ve ne anlama geldiği merak konusu olmaktadır.

Makale İçeriği

Zimmet alındı ne demek

“Ptt Zimmet alındı” Bu tür bir mesaj ile karşılaşan bireylerin anlaması gereken gümrükte veya UKİM’de ürünün hazır bulunduğudur. Ürün firma tarafından gönderildiğinde ve dağıtıcı tarafın eline geçtiğinde dağıtıcı firma zimmet alındı şeklinde bir ifade kullanmaktadır.

Kargo şirketlerinde özellikle yurt dışından gelen ürünler söz konusu olduğunda sorgulama işlemlerinin yapılması çeşitli yöntemlerle olmaktadır. Bu yöntemler arasında PTT resmî web sitesinden barkod numarası ile ürün takibi yapılabileceği gibi şubeye giderek ye da telefonla arayarak da sorgulama yapılabilmektedir.

Kargo Zimmete Alındı Ne Demek?

İlgili Yazı: PTT Bakiye Sorgulama

Yurt dışından gönderilen ürünlerin yurt içine göre biraz daha kapsamlı işlemlere tabi olması sonucunda gelen ürünler UKİM adı verilen ve Uluslararası Kargo İşletme Merkezi olarak adlandırılan birimde toplanır.

Dijital teknolojiler gelişiyor ve e-ticaret siteleri üzerinden alışveriş olanaklarının artıyor. Bunun sonucu olarak yurt dışından ürün alan gerçek ya da tüzel kişilerin ürünleri UKİM’de tasnif edilir. PTT tarafından yurt dışından gelen ürünlerin toplandığı yer ise PİM olarak adlandırılmaktadır.

PİM bir çeşit depo olarak hizmet vermektedir. Ürünler toplanıp tasnif edildikten sonra şubelere dağıtılmak için yola çıkarılır. Zimmet Alındı şeklinde bir mesaj ile karşılaşan müşterilerin bilmesi gereken ürünün PTT tarafından teslim alındığıdır.

PTT kargo ile yurt içinde ya da yurt dışından gelecek ürünlerde Türkiye genelinde İstanbul ve Ankara da dahil olmak üzere birçok şehirde hizmet verilmektedir. Bu şubelerden gönderilen paketler kuryeler ile istenilen adrese gönderilir.

Paketlerin teslim süreçlerinde PTT kargonun müşteriye özel uyguladığı hizmetler de söz konusudur. Bu hizmetlerden bazıları kapıda ödeme seçeneği ya da kapıda ürünü kontrol edebilme gibi durumlardır.

Ürünlerin dağıtıma çıkması ve alıcıya yönlendirilmesi durumlarında alıcı bilgilendirilmekte ve bu işlem mesaj yoluyla gerçekleştirilmektedir.

Alıcı ürününü takip etmek istediğinde ise kendisine verilen barkod numarası ile bunu gerçekleştirebilmektedir. PTT kargo vasıtası ile ürünler APS yolu ile de gönderilebilmektedir.

Acele Posta Servisi anlamına gelen APS işlemleri acelesi olan ve ürünün bir an önce teslim edilmesini isteyen müşterilerin tercih ettiği bir yöntemdir. Posta idaresi, ürün kendisine ulaştığında Zimmet Alındı ifadesini kullanarak, alıcıya teslim edilmek üzere kargonun şirket tarafından alındığını belirtmektedir.

Zimmet Edildi Ne demek

Zimmet Edildi Ne demek ? Yurt dışından gelen ürünler PİM’de depolarda toplanmaktadır. Ve UKİM’de tasnif edilmelerinin ardından dağıtıma çıkarak şubelere gönderilmektedir.

Dağıtıma çıkan ürünleriniz de adresinize kuryeler vasıtası ile teslim edilmektedir. Yurt dışından gönderilen ürünler konusunda dikkate alınması gereken bazı durumlar söz konusudur. Her ürün yurt dışından gönderilmemektedir alıcı ve göndericinin bu bilgiye sahip olması gerekir.

Bazı ürünler gümrük izinlerine tabi olurken bazılarında bu durum geçerli değildir. Yurt dışından herhangi bir ilaç gönderileceği zaman bununla ilgili evrakların gümrük idaresine beyan edilmesi gerekmektedir.

Bunların dışında ise bazı ürünler kargo yolu ile ülkeye gönderilememektedir. Bu ürünler arasında;

 • takviye edici özelliğe sahip gıdalar
 • cep telefonları
 • kozmetik maddeler
 • canlı bitkiler
 • elektronik sigaralar
 • ateşli silah türleri
 • tütün mamulleri yer alır

Bu tür ürünler kargo yolu ile gönderilemeyen ürün kategorilerinde yer alırken diğer ürünlerin sevk aşamasında PTT’nin eline ulaşması durumunda Zimmet Alındı mesajı gündeme gelecektir. PTT müşterileri için bazı ayrıcalıklı hizmetler de sunmaktadır. Bu hizmetlerden bazıları ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Gidiş ve dönüş olma üzere ücretli gönderi hizmeti
 • Alıcıya bizzat teslim gerçekleştirilen işlemler
 • Telefonla alıcının bilgilendirilmesi
 • Gönderilecek paketin yerinden alınması

Ptt Zimmet Alındı Ne Demek

Ptt Zimmet Alındı Ne Demek ?Gerçekleştirilen PTT posta dağıtım işlemlerinde müşterilere kolaylık sağlamak amacıyla farklı hizmetler verilirken yurt dışından gelen ürünler için gümrük ücretleri de söz konusu olabilmektedir. Ürün gümrüğe geldiğinde ne oranda bir gümrük ücreti uygulanacağı belirlenmektedir.

Gümrük ücreti olarak belirlenen rakam ürünün fiyatından ayrıdır ve yurda geldiğinde belirlenmektedir. Alıcı gümrük ücretini ödemek koşulu ile sipariş verdiği ürünü teslim alabilmektedir.

Gümrük ücretlerini belirleyen kriterler ise gelen paketin özellikleri ile ilgilidir. Gümrük ücreti ödenmesi zorunlu olan bir ücrettir. Ptt Zimmet Alındı mesajının gönderilmesi için ürünün PTT tarafından teslim alındığının onaylanması gerekir.

Yurt dışından gelen ürün takibini yapmak için alıcı PTT’ye ait resmî web sitesinden arama yapabilir.

Bu sorgulama esnasında alıcılar karşılarına çıkan farklı mesajlar karşısında meraklanabilirler. Yurt dışından gönderilen ürünlerin işlemlerinin biraz daha kapsamlı olması alıcıların da bilmedikleri konuları ortaya çıkarmaktadır.

Ürün yurda geldikten sonra UKİM’de olacağından sorgulama yapan alıcıların karşılaşabileceği mesajlar arasında Ptt Zimmet Alındı da olabilmektedir.

Bu tür bir mesaj sorun olduğuna dair bir şüphe oluştursada da herhangi bir problem oluşturmamaktadır.

Bu mesajın anlamı ürün yurt dışından ülkeye giriş yaptı ve PTT tarafından teslim alındı. Bir sonraki aşamada kargolar depolarda sınıflara ayrılırlar ve daha sonra dağıtılmak üzere şubelere gönderilirler.

PTT şubelerine ürünler ulaşır, daha sonra kuryeler paketleri adreslere teslim eder. Ptt Zimmet Alındı mesajı karşısında alıcıların endişe etmesine gerek yoktur. Bu mesaj ürünler PTT tarafından teslim alındığında oluşmaktadır.

Zimmet Alındı Ne Demek ?

Zimmete Alındı ibaresi, beklediğiniz kargonun dağıtıma çıkmak üzere teslim alındığını belirtir.

Ptt zimmet alındı ne demek

PTT kargo kargo takibi sırasında karşılaştığınız Kargo Zimmete Alındı ibaresi, kargonun dağıtıma çıkmak üzere teslim alındığını ifade eder.

Puanla post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir