Teknostop

Yaprak Dökümü Kitabının Sonu Nasıl Bitiyor?

Yaprak Dökümü bir ailenin göç etmesi ve bu ailenin yavaş yavaş dış etmenler nedeni ile yok olmasını anlatan bir romandır. Bu özelliği ile ailevi çarpıklıkları ve toplumdaki yanlışı, modernleşme sürecinin yanlış anlaşılmasının bir ailenin hayatına nasıl etki ettiğini gözler önüne seriyor. Peki bir klasiğe dönüşmüş Reşat Nuri Güntekin’ in romanı Yaprak Dökümü Kitabının Sonu Nasıl Bitiyor?

Yaprak Dökümü Konusu

Yaprak Dökümü romanı konu itibari ile İstanbul’ da bir konağı bulunan ve emekli olduktan sonra konağına dönüş yapan Ali Rıza Bey’ in ve ailesinin yanlış modernleşme sürecine dahil olan Türk aileleri gibi, nasıl parçalandığını ve aile bireylerinin farklı yerlere savrulduğunu konu edinmektedir. Kimi hırslarının peşinden gider, kimi zaaflarının kimi ise modernleşme arzusu ile kendi örf ve adetlerini unutacak düzeye gelen her bir aile bireyinin farklı parçalanmış hayatı romanda konu edinmektedir.

Yaprak Dökümü Kitabının Sonu Nasıl Bitiyor?

Ailenin yanlış batılılaşma aşkına aile masraflarını karşılamakta zorluk çeken Şevket banka kasasından para çalar ve hapse düşer. Necla, kardeşi Leyla’ nın nişanlısı ile evlenerek, Suriye’ ye kaçar. Leyla bunun üzerine zengin bir avukat ile nikahsız şekilde yaşamaya başlar. Ali Rıza Bey Leyla’ yı evden kovar ve felç geçirir. Felç geçirmesinin ardından leyla’ ya muhtaç kalarak, Leyla’ nın evinde yaşamaya başlar. Yaprak dökümü kitabının sonu olaylar örgüsü bakımından bu şekilde ilerlemekte ve Ali Rıza Bey’ in felç geçirerek Leyla’ nın evinde yaşamaya başlaması ile son bulmaktadır. Bir ailenin dağılmasa sürecine girmesi ve yaşamış olduğu yıkım ile birlikte parça parça ayrılmaya, birbirinden kopmaya başlamasını felsefik bir bakış açısı ile irdelemiştir. Hüzünlü ve hiç beklenmedik yerlere savrulan ailenin dramatik sonu ile roman bitmektedir.

Önceki Spoiler : Hercai Kitabı Sonu

Yaprak Dökümü Konusu

Yaprak Dökümü romanı konu itibari ile İstanbul’ da bir konağı bulunan ve emekli olduktan sonra konağına dönüş yapan Ali Rıza Bey’i ve ailesini konu alır.

Yaprak Dökümü Kitabının Sonu Nasıl Bitiyor?

Hüzünlü ve hiç beklenmedik yerlere savrulan ailenin dramatik sonu ile roman bitmektedir.

1/5 - (1 vote)

Yorum yapın