Güncel Fiyatlar

Plaka Değiştirme Ücreti 2021

Plaka değiştirme ücreti 2021 - Plaka Değiştirme Yenileme Masrafları - Plaka Değiştirme Noter Ücretleri - Şöforler Odası Plaka Basım Ücretleri

Her yıl olduğu gibi plaka değiştirme ücreti 2021 yılında da farklı şekilde belirlenen masraflar başlığı altında değerlendirilebilir. 2. el araç satın alanların başvurduğu bir yol olan plaka değiştirme süreci beraberinde bir takım mali yükümlülükler getirmektedir. Bunlar arasında plaka değiştirme noter ücretleri , özel araç plaka fiyatları ve masrafları ve randevu işlemleri vb geliyor.

Plaka değişim işlemlerinin başlayabilmesi için ikinci el bir araç satın alıyor olmanız gerekmektedir. Aldığıız aracaın plakasını değiştirmek için 1 Ay vaktiniz bulunmaktadır. Bir aylık süreç tamamlandığında, plaka değiştirme işlemini gerçekleştirememektesiniz.

Plaka değiştirme ücreti 2021 yılı itibari ile 290 TL olarak bilinmektedir. Bu meblağ noter masraflarını içerisinde kapsamaktadır. Daha sonra şoförler odasına 50 TL ek bir ödeme yapmanız gerekecektir.

Yani toplam olarak plaka değişim ücreti ne kadar sorusunun cevabını 340 TL olarak verebiliriz. Unutulmaması gereken önemli bir husus, bu işlemlerin noter kademesinde başladığıdır.

Plaka Değiştirme Ücreti 2021

Plaka yenileme ve plaka değiştirme ücreti 2021 konularının birbirinden farklı olduğunu belirtmiştik. Bu işlem süreçlerinin tamamlanabilmesi için ödenen masraf kalemleri de birbirinden farklılık göstermektedir. Yazının başlarında plaka değişim ücreti olarak noter masrafları dahil 340 TL olarak bir meblağ vermiştik. Bu ücret plaka yenileme ücreti için geçerli olmayabilir. Plaka yenileme masraf kalemleri farklılık göstermektedir.

Bir çok kişi tarafından karıştırılan bir konuyu aydınlatmakta fayda var. Plaka değiştirme ne kadar 2021 veya plaka değiştirme ücreti şeklinde aramalar yapan kişilerin karşısına bir çok bilgi gelmektedir. Bu bilgilerin doğru yorumlanmamasından ötürü, araç satın alımı sırasında plaka değişikliğinin ücretsiz olduğu kanısına kapılmak, yanlış bir düşünce olacaktır.

Plaka Değişikliği İçin Gerekli Şartlar Neler?

Plaka değişikliği yapabilmeniz için bazı şartların kurallara uygun olması gerekir. Plaka değişim işlemleri kişilerin isteiğine göre değil bir takım koşulların yerine getirilmesinden sonra başlayabilen bir süreçtir. Plaka değişikliği için gerekli şartlar neler sorusunun cevabını aşağıda ki maddelere göz gezdirerek bulabilirsiniz.

  • Plaka değişikliği ikinci el araç satın alan kişiler için uygulanmaktadır. Plaka değişimi için ikinci el bir araç satın alıyor olmanız gerekir.
  • Bulunduğunuz ilden farklı bir ile ikametgahınızı aldırmanız plaka değiştirme işlemlerini başlatabilmenize neden bir durumdur
  • Plaka değişikliği yapılacak aracın MTV borcunun bulunmaması.
  • Söz konusu aracı geçmiş tarihli herhangi bir muayenesinin olmaması gerekir.
  • Gerekli evrakların tamamlanması

Plaka Değişikliği İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Plaka değişikliği sürecinde ihtiyacınız olan bir takım belgeler vardır bu belgeler sürecin sağlıklı sonuçlanabilmesi için kurumlar tarafından talep edilmektedir. Evrakların herhangi birisinin eksik olması süreci tehlikeye sokabilir. Plaka değişikliği için gerekli evrakları aşağıda bulabilirsiniz.

Üzerinde bulunan bilgilerin okunaklı olması şartıyla nüfus cüzdanı.

Söz konusu araca ait zorunlu sigorta poliçesi.

Plakası değiştirilecek aracın trafikte bulunabilmesini sağlayan belgeler ve ön ve arka olmak üzere iki adet plakası.

Şoförler odasından alınan evraklar.

Plaka Değişikliği Zorunlu mu?

Plaka değişikliği aracın yeni sahibi tarafından, talep edilmesi durumunda başlatılan bir süreçtir. Araç satış işlemi sırasında veya daha sonra (1 Ay) araç sahibi plakasını değiştirmek istemezse mevcut plakayı kullanmaya devam edebilir. Yani araç satın almayı düşünen kişiler araç plakası değişim işleminin zorunlu olduğunu düşünüyorlarsa bu düşünce yanlıştır diyebiliriz. Plakanın hasarlı veya yıpranmış olmasından dolayı yenilenmesi gerekebilir fakat bu durum plaka değiştirme ücreti konusundan farklı bir kondur.

Şehir dışı ikametgah değişiklikleri araç plakasının değişimi için bir neden olabilir fakat bu durumda zorunlu değildir. Araç sahibi dilerse aynı plaka ile aracını kullanmaya devam edebilir.

Plaka Yenileme Nasıl Yapılır?

Plaka yenileme işlemleri için plakanızın belirli standartları taşımaması yeterlidir. Örneğin muayene sırasında aracın plakası ile ilgili bir sorundan ötürü muayeneden geçememişse plaka yenileme işlemlerinin başlaması gerekebilir. Plaka yenileme işlemleri plaka değişim işlemleri ile karıştırılmamalıdır. Plaka yenileme genelde mecburiyetten yapılan bir işlemdir diyebiliriz. Fakat Plaka değişikliği işlemlerinden böyle bir durum yoktur.

Plakası ile ilgili sorun yaşayan kişilerin genelde plaka yenileme nasıl yapılır veya plaka yenileme nerden yapılır gibi sorular sorduğunu duyabilirsiniz. Plaka yenileme işlemleri bir kaç adımdan oluşmaktadır bu adımların sağlıklı sonuçlanmasından sonra yeni plakanıza kavuşabilirsiniz.

Plaka Yenileme Randevusu

Plakanızı yenilemek istiyorsanız özellikle büyük şehirlerde randevu almanız gerekebilir. Yoğunlukların önüne geçebilmek adına randevu yararlı bir sistem olarak görülmektedir. Randevunuzu Emniyet Genel Müdürlüğü resmi internet sitesi üzerinden alabilirsiniz.

Plaka Yenileme İçin Gerekli Evraklar

  • Bilgilerin okunaklı olduğu söz konusu aracın sahibine ait nüfus cüzdanı.
  • Plakası yenilenecek aracın ruhsatının aslı ve fotokopisi.
  • Değişmeye ihtiyaç duyulan aracın mevcut plakaları.

Plaka Yenileme Ve Plaka Değiştirme Ücreti 2021

Plaka yenileme ücreti yenilenecek plaka adetine göre değişiklik göstermektedir. Aracın iki plakası içinde değişim söz konusu ise toplamda yeni plaka ücreti 50 TL olarak belirlenmektedir. Fakat aracın sadece tek bir plakası değişecekse bu meblağ 25 TL ye düşmektedir.

Plaka değiştirme ücreti yukarıda belirttiğimiz gibi toplamda 340 TL olarak bilinmektedir.

Muayeneden Geçemeyen Plaka Yenileme

Araç muayenesi sırasında dikkat edilen bir husus da aracın plakasıdır. Araç plakası belirli koşulları yerine getirerek amacına hizmet etmelidir. Örneğin üzerinde boya izleri veya darbe izleri olan, ve bu nedenler yüzünden plakanın okunmaması durumu oluşuyorsa araç büyük olasılıkla muayeneden geçemeyebilir. Aracın plakalarının yenilenip tekrar muayene randevusu alması istenecektir.

Plaka Yenileme Nasıl Yapılır?

Plaka yenileme işlemleri için plakanızın belirli standartları taşımaması yeterlidir. Örneğin muayene sırasında aracın plakası ile ilgili bir sorundan ötürü muayeneden geçememişse…

Plaka Değişikliği İçin Gerekli Şartlar Neler?

Plaka değişikliği yapabilmeniz için bazı şartların kurallara uygun olması gerekir. Plaka değişim işlemleri kişilerin isteğine göre değil bir takım koşulların yerine getirilmesinden sonra başlayabilen bir süreçtir.

Plaka Değiştirme Ücreti 2021 yılında ne kadar ?

Plaka değiştirme ücreti 2021de yukarıda belirttiğimiz gibi toplamda 340 TL olarak bilinmektedir.

Yorum Yap