Eğitim Haberleri

Öz Eleştiri Nedir

lazy

Öz eleştiri Nedir ? Öz Eleştiri günlük yaşantımızda olumsuz olayların sebepleri kendimiz bünyesinde araştırmaktır. Mantıklı yapıldığı zaman birçok sorunu ortadan kaldırarak yaşam kalitesini yükseltme de önemli bir etkendir. Toplum tarafından bu hataların kişiye iletilmesi ve o kişinin hataları kabullenmesi olgunluk seviyesine ulaşmak konusunda önemli bir yol aldığını göstermektedir. Hiçbir insanın kusursuz olmadığı ve yaradılış bakımından insanların hata yapabilir bir konumda olduğu bilinmektedir.

Yapılan hataların sonuca göre bir ders çıkartarak kişisel gelişimizdeki sorunları ortadan kaldırabiliriz.  Yapılan hataların bazen görülmemesi ve toplum sayesinde uyarılmak aslında kişisel gelişim açısından son derece önemlidir. Çünkü insan hayatı boyunca hata yapacaktır. Önemli olan hata sayısını azaltmak ve aynı hataları bir daha tekrarlanmasının önüne geçmektir.

Arama terimleri : Öz Eleştiri Nedir – Öz eleştirinin anlamı nedir örnek – Eş Anlamlısı Nedir – özeleştiri kompozisyon örnekleri – özeleştiri cümleleri 10 tane örnek

Makale İçeriği

Öz Eleştiri Gerekli midir?

Öz eleştiri asında insanın silahıdır. Birçok yaşamsal başarıların önünü açarak doğru bir yaşantı için iyi bir araçtır.  Yapılan eleştirel, bireylerin kişisel gelişimine katkı sağlarken, birçok olumsuz davranışları da ortadan kaldırmaktadır. Her biten günün sonunda insanlar o günü tartmalı ve kendini sorgulamalıdır.

Hatalarını kapatmak yerine iyi bir öz eleştiri ile aynı hataların tekrarlanmaması adına önlem almalıdır. Tecrübe ile yapılan hataların ise kişisel gelişimdeki eksikliklere bağlı olduğunu ve bu eksikliklerin tamamlanması gerektiğini bilmelidir.

Öz eleştiri hakkında iyi şeyleri belirttik fakat limiti iyi ayarlanmadığı zaman uzun yıllarımızı çöpe atacak ve gereksiz bunalımlara girilmesini sağlayacaktır. Mantık çerçevesinde yapılması gerektiğini ve sorumluğumuzu kapsayan alanlarda yapılması gerekir.

Öz eleştiri insanların yaşam felsefesini genişleterek vizyon sahibi birer birey olmamızı sağlayan bir araçtır. Doğru zamanda, doğru yerde ve doğru ölçüde yapıldığı zaman yaşantımızı düzene sokacak ve sorunsuz bir hayat için iyi bir etkendir.

Öz Eleştiri Nedir Cümleleri Örnekleri :

  1. Sinirli bir yapıya sahip olduğum için insanları kırabiliyorum.
  2. Eğer öfke kontrolüm olsaydı insanları kırmaz, onlarla iyi geçinirdim.
  3. Ders çalışmadığım için düşük not aldım.
  4. Sert konuştuğum için arkadaşım bana küstü.
  5. Kaç yaşıma geldim hala yüzmeyi bilmiyorum
  6. YGS sınavında vakit kaybetmemiş olsaydım başarılı olurdum
  7. Derslere zamanında çalışamadığım için sınavdan düşük aldım
Puanla post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir