Güncel Fiyatlar

Noter Ücretleri , Noter Araç Satış Ücretleri 2021

Noter Araç Satış Ücreti 2021 Noter Ücretleri - Araç Alım Satım Ücreti 2021 - Araç alım satım noter ücretleri 2021

Noter Araç Satış Ücreti 2020 yılında değişti mi araç alım satım noter ücreti 2021 fiyatları ne olacak , hepsi ve daha fazlası 2021 noter ücretleri yazımızda. Aracınızı satmak istiyorsanız veya araç almak istiyorsanız noter araç satış ücreti bilgilerine sahip olmanız faydanıza olacaktır. Bu yazı dizimizde noter araç satış ücretleri hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Araç satış işlemlerinde notere ödenmesi gereken ücretler vardır. Alıcı ve satıcı bu masrafları aralarında konuşarak kimin ödemesi gerektiğine karar verebilir. Noter araç satış ücretleri 2021 yılında diğer yıllarda olduğu gibi değişmiştir. Araç alım satım işlemleri Karayolları Trafik Kanunun belirlediği ölçüde noterlik görevi yapan kurumlarda gerçekleştirilmektedir.

Aracınızın satış işlemlerine başlamadan önce herhangi bir sorun yaşamamak adına aşağıda bulunan maddelerin eksiksiz olduğuna dikkat etmeniz sorunsuz bir alım satımı için oldukça kıymetlidir.

 • Satılacak aracın üzerinde herhangi bir haciz olmamalıdır.
 • Aracın geçmiş herhangi bir muayenesinin olmaması gerekir.
 • Satılacak aracın trafik veya vergi borcunun olmaması gerekir.
 • Noter işlemleri sırasında gerekli belgelerin hazır olamsı gerekir.
 • Noter araç satış ücreti hazır şekilde bulunmalıdır.

Noter Araç Satış Ücreti 2021

Noter araç satış ücreti 2021 yılında her aracın satışının gerçekleştirilebilmesi için ödenen masrafları ifade eder. Araç alım satımı sırasında noter satış ücreti noterde bulunan vezneye ödenir. 2021 noter araç satış ücretleri aşağıdaki tabloda görüldüğü gibidir.

 • Noter evrak bedeli 148,50 TL
 • Noter ücreti 54 TL
 • Belge Baskı ücreti 22 TL
 • Sıfır araç satış ücreti 171 TL
 • Noter araç satış ücreti toplam 224,50 TL

Araç alım satım noter ücreti 2021 yılında yukarıda belirtilen tabloda ki gibidir. Herhangi bir araç alışverişi sırasında bu masraf kalemlerinin ödenmesi gerekir.

Motosiklet Noter Satış Ücreti 2021

Motosiklet noter satış ücreti 2021 yılında araç satış ücretleri ile aynı masraf kalemlerini taşımaktadır. Herhagi bir motor araç satış işlemi için noter masraflarını ödemeniz gerekmektedir.

Noter Araç Satış Ücreti Plaka Değişikliği

Araç satış işlemleri sırasında aracın yeni sahibi satışa söz konusu olan aracın plakasını değiştirmek isterse, noter araç satış ücretine ek olarak plaka değişikliği ücreti ortaya çıkmaktadır. Plaka değiştirme ücreti 2021 yılında 290 tl olarak belirlenmiştir, bu meblaya ek olarak şoförler odasına 50 TL plaka basımı için bir ödeme yapmanız gerekir.

İlginizi Çekebilir: Arabaya Reklam Al Para Kazan

Aracın satışı sırasında plaka değiştirmek isterseniz noterde bu isteğinizi belirtmeniz gerekir işlemlerin noterden başlayacağını aklınızdan çıkartmayın.

Noter Araç Satış Bedelini Kim Öder ?

Aracınızı satmayı düşünüyor ve noter araç satış bedelini kim öder şeklinde düşünceleriniz varsa noter araç satış bedeli genellikle karşı tarafın yani alıcının karşıladığı masraflardır diyebiliriz. Noter işlemlerinin genellikle devir ve evrak işleri olduğunu düşünürsek alıcı tarafın ödemesi mantıklı kabul edilebilir.

Araç Satışında Masrafları Kim Öder ? Sorusunun bir diğer cevabı da tarafların aralarında anlaşması durumunda masrafları paylaşmaları olarak verilebilir. Fakat bu durum nadir gerçekleşen bir durumdur.

Araç Satış işlemleri Ne Kadar Sürer?

Özellikle teknolojinin gelişmesi ve noterlerin profesyonel çalışmalarından ötürü araç satış işlemleri aynı gün sonuçlanabilmektedir. Araç alışverişi yapacak olan tarafların noter de buluşmaları ile süreç başlamaktadır. Noterin yoğunluğuna göre bir süre beklenebilir. Fakat bu bekleme işlem süresinden değil noterin yoğunluğundan kaynaklanmaktadır.

Sıranın taraflara gelmesidnen sonra hızlı bir şekilde satışa konu olan aracın evrakalrı incelenir, aracın üzerinde satılmasına engel teşkil eden bir durumun olmaması halinde satış işlemi devam eder. Eğer satışa engel teşkil edecek bir durum varsa örneğin araç üzerinde tedbir varsa kaldırılması yönünde taraflara uyarı yapılır. Satışa engel olan bir durum yoksa, aynı dakikalarda noter araç satış ücreti vezneye yatırılır ve yeni ruhsat anında noterden alınır. Özetlemek gerekirse araç satış işlemleri ne kadar sürer sorusunun cevabı aynı gün içerisinde şeklinde cevaplanabilir.

Noterde Araç Satışına Engel Olabilecek Bazı Durumlar

Araç satış işlemleri sırasında tarafların anlaşması durumunda dahi aracın satışına engel olabilecek bazı durumlar vardır. Satışa söz konusu olan aracın, satış işlemi için bazı geçerli kurallara uyması gerekir. Noterde araç satışına engel olabilecek durumları aşağıda sizler için listeledik.

 • Aracın üzerinde herhangi bir vergi borcu olması.
 • Satışa söz konusu olan aracın MTV borcunun bulunması.
 • Satılacak aracın üzerinde haciz bulunması.
 • Aracın geçmiş tarihli yapılması gereken muayenesinin olması.
 • HGS-OGS borçlarının bulunması
 • Araç plakasına yazılmış trafik cezasının olması
Noter Araç Satış Ücreti 2021 yılında ne kadar ?

Noter evrak bedeli 148,50 TL Noter ücreti 54 TL Belge Baskı ücreti 22 TL Sıfır araç satış ücreti 171 TL Noter araç satış ücreti toplam 224,50 TL olarak yazımızın devamındadır.

Noter Araç Satış Bedelini Kim Öder ?

Araç Satışında Masrafları Kim Öder ? Sorusunun bir diğer cevabı da tarafların aralarında anlaşması durumunda masrafları paylaşmaları olarak verilebilir.

Araç Satış işlemleri Ne Kadar Sürer?

Araç satış işlemleri ne kadar sürer sorusunun cevabı aynı gün içerisinde şeklinde cevaplanabilir.

Yorum Yap