Eğitim Haberleri, Güncel Haberler

MSÜ Sınavı, Başvurusu Nasıl Yapılır, Kaç Soru, Başvuru Ücreti

lazy

MSÜ Sınavı 2023, Başvurusu Nasıl Yapılır, Kaç Soru, Başvuru Ücreti, msü sınavına kimler girebilir , msü sınavı 2023 yılında ne zaman yapılacak ve msü yaş sınırı 2023 kaçtır ? gibi sorularınızın tamamına cevap vermek adına geniş ve kapsamlı bir içerik oluşturduk.

Makale İçeriği

MSÜ Başvurusu Nasıl Yapılır 2023

MSÜ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR? Adaylar, başvurularını elektronik ortamda ÖSYM Başvuru Merkezleri aracılığıyla veya bireysel olarak internet aracılığıyla (ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden) yapacaklardır.

MSÜ Sınavı Kaç Soru ?

Sınava katılacak adaylara Türkçe testinden 40, temel matematik testinden 40, sosyal bilimler testinden 20 ve fen bilimleri testinden 20 olmak üzere toplam 120 soru yöneltilecek. Adaylara sınavda 135 dakika süre verilecek. Sınav sonuçları, yalnızca sınavın yapıldığı yıl için geçerli olacak.

MSÜ Sınavı Konuları Nelerdir ?

2023 MSÜ askeri öğrenci adaylarının gireceği sınav konuları ve soru dağılımı genel hatları ile 40 adet Türkçe, 40 adet Matematik, 5 adet Tarih, 5 adet Coğrafya, 5 adet Felsefe veya 5 adet Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, 7 adet Fizik, 7 adet Kimya ve 6 adet Biyoloji olmak üzere toplam 120 soru, MSÜ sınavı toplam 135 dakikadır.

MSÜ Başvuru Ücreti 2023

MSÜ sınav başvuru koşulları, sınav ücreti, para yatırma işlemleri gibi detayları içerin başvuru kılavuzu yayımlandı. Buna göre, MSÜ sınav ücreti 100 TL iken, geç başvuru sınav ücreti ise 150 TL şeklinde belirlendi.

MSÜ Sınavı Başvuru Tarihi Ne Zaman?

Milli Savunma Bakanlığı’nın ve ÖSYM’nin açıklamalarına göre MSÜ başvuru tarihi 7 Ocak ve 10 Şubat tarihleri arasında yapılacağı bilgisi verilmiştir. Sınava yatırılması gereken ücret ATM’ler üzerinden yapılacaktır.

MSÜ’ye Kimler Başvurabilir ve Başvuru Şartları Nelerdir?

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
  • Harp Okullarına (HO) kadın ve erkek, Astsubay Meslek Yüksekokullarına (Asb. MYO) sadece erkek öğrenci alınmaktadır.
  • Gün ve aya bakılmaksızın Harp Okulları için en fazla 20 (yirmi) yaşında olmak, Astsubay Meslek Yüksekokulları çin en fazla 21 (yirmibir) yaşında olmak. Yaş hesabı, içinde bulunulan yıldan doğum yılı çıkarılarak hesap edilecektir. Çıkarma işlemi sonucunda elde edilen rakam Harp Okulları için 20, Astsubay Meslek Yüksekokulları için 21 ve daha küçük olmalıdır. Kız öğrenciler, sadece Harp Okullarına (HO) alınacağından kız öğrencilerin, en fazla 20 (yirmi) yaşında olmaları gerekmektedir.
  • Lise ve dengi okullarda öğrenciliği devam edenler için 2023 yılında Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokullarının kesin kayıt işlemlerinin son tarihine kadar mezun olmak veya dönemine bakılmaksızın 2019 ve 2020 yılında mezun olmak (daha önceki yıllarda mezun olanlar başvuramazlar).
  • Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokullarına başvuru için Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığınca Milli Savunma Bakanlığınca belirlenecek olan çağrı taban puanı almış olmak.

MSÜ Açılımı Nedir ?

MSÜ Açılımı: Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı (MSÜ)

MSÜ Yaş Sınırı 2023

Gün ve aya bakılmaksızın Harp Okulları için en fazla 20 (yirmi) yaşında olmak (01 Ocak 2001 ve sonrası doğumlu), Astsubay Meslek Yüksekokulları için en fazla 21 (yirmibir) yaşında olmak. (01 Ocak 2000 ve sonrası doğumlu) Yaş hesabı, içinde bulunulan yıldan doğum yılı çıkarılarak hesap edilecektir. Çıkarma işlemi sonucunda elde edilen rakam Harp Okulları için 20, Astsubay Meslek Yüksekokulları için 21 ve daha küçük olmalıdır. Kadın öğrenciler, sadece Harp Okullarına (HO) alınacağından kadın öğrencilerin, en fazla 20 (yirmi) yaşında olmaları (2001 ve sonrası doğumlu) gerekmektedir.

Açıklama: Yaş şartı kesin olarak 2023 MSÜ Alım Kılavuzu yayınlandıktan sonra belli olacaktır.

 

Puanla post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir