Sağlık

Mide Bulantısına Ne İyi Gelir ?

lazy

Mide bulantısı birçok sebeple ortaya çıkabilir ve kişilerin yaşamını olumsuz yönde etkiler. Rahatsızlık verici bir durum olduğu kadar yaşam akışını bozucu da bir özelliğe sahiptir. Mide bulantısı yenen gıdalara bağlı olarak, üşütme gibi sebeplerle, besin zehirlenmelerinde ya da çeşitli hastalıkların belirtisi olarak ortaya çıkabilen bir durumdur. Basit bir nedene bağlı olarak oluştuğunda Mide Bulantısına Ne İyi Gelir ? Sorusuna yanıt bulmak kolay olurken çeşitli rahatsızlıklara bağlı olarak oluştuğunda ortadan kaldırılması için çaba sarf etmek ve ilaç kullanmak gerekebilmektedir. İlaç kullanmanın zorunlu olduğu durumlarda mutlaka doktor tavsiyesi ile hareket edilmelidir. Bazı durumlarda ise basit yöntemlerin uygulanması ile mide bulantısı giderilebilmektedir. Mide bulantısını ortaya çıkaran birçok neden vardır ve bunlardan biri de aşırı alkol veya gıda tüketimidir. Sebeplerin ortadan kalkması etkilerin de kalkmasında bir çözüm olmaktadır fakat mide bulantısının oluşması durumunda etkileri bir veya birkaç gün sürebilmektedir. Mide bulantısını gidermek için birçok yöntemin kullanılması mümkündür. Sebebine bağlı olarak bu tür şikayetlerde çeşitli uygulamalar yapılarak etkileri ortadan kaldırılabilir.

Makale İçeriği

Hamilelikte Mide Bulantısına Ne İyi Gelir ?

Hamilelikte yaşanılan mide bulantısı şikayetleri birçok kişinin başına gelebilecek bir durumdur ve çoğunlukla doğal karşılanmaktadır. Hamilelik sürecinde yaşanan mide bulantıları için merak edilecek konulardan biri de Mide Bulantısına Ne İyi Gelir ? Şeklinde olmaktadır. Hamilelik sürecinde anne adayının vücudunda bazı değişimlerin yaşanması kaçınılmaz olmaktadır. Hormonlarda ortaya çıkan değişimler ve hamileliğin vücut üzerindeki etkileri bazı durumlarda mide bulantısı şeklinde ortaya çıkabilmektedir. Bu tür bir sorunla karşılaşan anne adayı ise problemin giderilebilmesi için çeşitli arayışlara girecektir. Hamilelikte çeşitli kokular kişiyi rahatsız eder ve bulantıya yol açabilir. Bazı yemekler de hamile kişilerde bulantıya yol açabilen etkiler arasındadır. Bu etkilerin ortadan kaldırılması bol sıvı tüketmek, açık havada yürümek, basit egzersizler yapmak ve rahatsız edici kokulardan uzak durmakla temin edilebilir. Bu tür bulantıların giderilmesi için besleyici değeri olan ve fazla yağ içermeyen kuru gıdalar tercih edilebileceği gibi muz ya da portakal gibi meyvelerle de bulantı giderilmeye çalışılabilir. Yoğurt gibi besleyici değeri olan gıdaların tüketilmesi mideyi rahatlatıcı özelliğinin yanında bulantı giderici bir etkiye de sahiptir. Beslenme düzeni ayarlanırken de asitli gıdalardan ve zararlı yiyeceklerden uzak durulması önemli hale gelmektedir.

Mide Bulantısına Ne İyi Gelir Evde ?

Mide bulantısının ciddi bir nedene dayanmadığı durumlarda evde basit uygulamalar yapılarak giderilmesi mümkün olmaktadır. Ciddi bir nedene dayandığında ya da inatçı ve şiddetli bulantılarda mutlaka doktor tavsiyesi almak gerekmektedir. Yenen gıdalardan ya da gaz oluşumuna bağlı olarak ortaya çıkan bulantılarda veya üşütmeye bağlı durumlarda ise basit birkaç uygulama ile şikayetlerin giderilmesi ya da azaltılması mümkün olmaktadır. Mide Bulantısına Ne İyi Gelir ? Suali için evde yapılabilecek uygulamalardan biri elma sirkesidir. Elma sirkesi sindirimde etkili olan bir gıdadır ve kabızlığa karşı da etkili bir çözümdür. Bir bardak ılık su ile tüketildiğinde bulantı kesici özelliğe sahiptir. Zencefil mide bulantısını giderme konusunda etkili bir bitkidir. Taze olarak tüketilebileceği gibi kuru toz olarak da demlenerek içilebilir. Papatya çayı ve rezene çayı da mide bulantısında önerebilecek bitki çayları arasında ilk sırayı almaktadır. Nane ve limonun kaynatıldıktan sonra ılık halde içilmesi de mide bulantısını kesme konusunda oldukça etkili ve sık kullanılan bir yöntemdir. Bazı bulantılarda ise açık havada yürümek derin nefes almak, istirahat etmek de etkili olabilecek çözüm önerileri arasında yer alır.

İlginizi çekebilir: Radyo ve Televizyon Teknolojisi Taban Puanları ve Başarı Sıralaması 2023

Puanla post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir