Teknostop

Kürk Mantolu Madonna Kitabının Sonu Nasıl Bitiyor ?

Kürk Mantolu Madonna romanı, Sabahattin Ali tarafından kaleme alınan ve 1930’lu yılların Türkiye’ sini hicvettiği bir roman kategorisindedir. Cumhuriyetin kurulduğu ilk yıllarda Ankara’da torpili olmadan hiçbir iş yapılamadığı yıllar olarak, bu konunun hicvedilmesi ile alakalı o dönemin şartlarını anlatan bir eserdir. Kürk Mantolu Madonna kitabı bir olay örgüsü içerisinde ilerlemektedir. Peki Kürk Mantolu Madonna Kitabının Sonu Nasıl Bitiyor? Bu sorunun yanıtını yazımızda bulabilirsiniz.

Kürk Mantolu Madonna Konusu

Kürk Mantolu Madonna kitabı toplumsal ve siyasi ögelerin konu edindiği bir hiciv kitabıdır. Bu hicivde, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulduğu ilk yılların Ankara’sı anlatılmıştır. Ayrıca Türkiye geneli mahkemelerin de kısmi olarak hicvedilmesi roman üzerinden aktarılmıştır. Roman konusu bakımından bir aşk ve özlem romanı şeklinde olay örgüsünü ilerletmektedir. Ancak dönemin toplumsal olaylarına ince bir gönderme de her bölümde sezinlenmektedir.

Kürk Mantolu Madonna Kitabının Sonu Nasıl Bitiyor?

Raif’ in sevemediği bir kadın ile evlenmesi ve evin içerisinde bu sevmediği kadından gördüğü muamele onu daha da içine kapanık hale getirmiştir. Hayatındaki tek aktivitesi, akşamları sıkıldıkça dışarıda yürümek olan Raif bir gün sokakta bir iki kişi ile karşılaşır. Maria’ dan mektup gelmeyeli tam on yıl olmuştur. Bu görmüş olduğu iki kişiden Maria’nın hamile olduğunu ve bebeğini doğururken öldüğünü öğrenir. Bu adamın yanındaki kız ise, Raif ile Maria’nın çocuğudur. Ancak bu adam kızı yanına alarak, Bağdat’a doğru yola çıkar. Raif bütün bu hayatını bir deftere not almıştır. Öleceğini anladığı zaman günlüğü genç iş arkadaşına verir. Defteri alan kişi de bu gizemi çözmek amacı ile defteri okumaya başlar. Kitabın sonunun beklenmedik şekilde bitmesi de okuyucuyu merakta bırakmıştır.

Kürk Mantolu Madonna Konusu

Kürk Mantolu Madonna kitabı toplumsal ve siyasi ögelerin konu edindiği bir hiciv kitabıdır.

Kürk Mantolu Madonna Kitabının Sonu Nasıl Bitiyor?

Defteri alan kişi de bu gizemi çözmek amacı ile defteri okumaya başlar. Kitabın sonunun beklenmedik şekilde bitmesi de okuyucuyu merakta bırakmıştır.

5/5 - (4 votes)

Yorum yapın