Finans

Kredi Kartı İle İnternetten Alışveriş Nasıl Yapılır?

lazy

Teknolojinin bize getirdiği en büyük kolaylıklardan birisi de hiç kuşkusuz yerimizden dahi kalkmadan alışveriş yapabiliyor olmamızdır. Alışverişlerimizi telefonlardan bilgisayarlardan tabletlerden gerçekleştirebilmekteyiz. Hal böyle olunca insanların aklına kredi kartı ile internetten alışveriş nasıl yapılır 2020 sorusu gelmektedir.

İnternet üzerinden alışveriş yapabilmeniz için, alışveriş yapmak istediğiniz internet sitesinin ödeme yöntemlerinden en az birisine sahip olmanız gerekir. Kredi kartı olan kişilerin aklına direk olarak kredi kartı ile alışveriş internetten nasıl yapılır sorusu gelir. E-ticaret siteleri olarak tabir edilen alışveriş sitelerinin bir çok ödeme yöntemi olabilir. Kredi kartı ile ödeme, kapıda ödeme, havale gibi.

Kredi kartı ile internetten alışveriş yapabilmeniz için sanal veya fizinksel bir kredi kartınızın olması gerekir. Fiziksel bir karta sahipseniz kart bilgilerinizin eksiksiz olarak bilgisine hakim olmanız gereklidir. Hemen her eticaret sitesinde kart bilgilerinizin doğrulanması için bir takım güvenlik amaçlı sorulara cevap vermeniz gerekir. Kredi kartı ile internetten alışveriş nasıl yapılır sorusunun ilk adımı kredi kartınızın bilgilerini elinizde bulundurmanızdır. Diğer gerekli bilgilendirmeleri yazının devamında bulabilirsiniz.

Makale İçeriği

İnternetten Alışveriş Nasıl Yapılır?

e-Ticaret sitelerinde belirli ödeme yöntemleri vardır. İnternet sitesinin sunduğu farklı ödeme yöntemlerinden kendinize en uygununu seçebilirsiniz. Konumuzun odak noktası olan kredi kartı ile alışveriş nasıl yapılır sorusu için kredi kartı ödeme yöntemini ele alacağız

İnternetten alışverişe olanak sağlayan internet sitelerinin kendilerine ait tasarımları vardır. Sizin gördüğünüz ve görmediğiniz kısım olarak ikiye ayırabiliriz. Her e-ticaret sitesi müşterilerine en iyi deneyimi sağlamak için uzun uğraşlar sonucu en iyi tasarımı bulmaya çalışır. Sitenin yönlendirmeleri ne kadar iyi olursa aradığınız ürünü o kadar kolay bulabilirsiniz.

Satın almayı düşündüğünüz ürünü hemen her e-ticaret sitesinde olan sepet bölümüne gönderirsiniz. Seçmiş olduğunuz ürünler sepetinizde toplanır ve fiyatlarını rahatlıkla görebileceğiniz şekilde listelenir. Kredi kartı ile internetten alışveriş nasıl yapılır sorusunun ikinci adımı seçmiş olduğunuz e-ticaret sitesinde satın almayı düşündüğünüz ürünleri seçmenizdir.

İnternetten Kredi Kartı ile Alışveriş Nasıl Yapılır?

İnternetten kredi kartı ile alışveriş aşamaları olan bir işlemdir. Aşağıda kredi kartı ile internetten alışveriş nasıl yapılır sorusuna maddeler halinde adım adım cevap bulabilirsiniz.

 • Seçmiş olduğunuz ürünlerin parasını ödemek için e-ticaret sitesinin ödeme ekranına geçiş yapılır.
 • Ödeme seçenekleri arasından kredi kartı ile ödeme seçeneği seçilir.
 • E-ticaret sitesinin varsa uygulanabilecek taksitlendirme seçenekleri görülür.
 • Kart bilgileri ekranına geçilir.
 • Ödemenin yapılabilmesi için istenilen kart bilgileri girilir.
  • Önemli: Bu aşamada oldukça dikkatli olunmalıdır tam olarak güvenilmeyen internet sitelerine asla kredi kartı bilgilerinizi girmemelisiniz. Kredi kartı bilgileriniz kötü niyetli kişilerin eline geçerse ciddi maddi zarara uğrayabilirsiniz.
 • Kart bilgilerinin girilmesinden sonra ödemenin onaylanması için varsa sms onayı istenir.
  • Not: SMS onayının açık olması güvenliğiniz için artı bir husustur. Telefonunuza gelen mesaj banka tarafından gelir, harcama yaptığınız tutarın bilgilerini içerir en önemlisi doğrulama kodunuzu barındırır. Bu şekilde şüpheli bir mesaj alırsanız hemen bankanız ile iletişime geçiniz.
 • Sms ile gelen şifrenin girilmesi sonucunda alışveriş tamamlanır.

Kredi kartı ile internetten alışveriş nasıl yapılır sorusunun cevabı yukarıda adım adım açıklanmıştır. Kredi kartı ile internetten alışveriş işlemi oldukça dikkat edilmesi gereken bir konudur yazının devamında internetten kredi kartı ile alışverişe dair bilgiler bulabilirsiniz.

Kredi Kartı ile İnternetten Alışveriş Yapmak İçin Ne Gerekir?

Kredi kartı ile internetten alışveriş yapmak için ne gerekir? Sorusunun cevabını aşağıda adım adım bulabilirsiniz.

 • Sanal veya fiziksel bir kredi kartı.
 • Kart bilgilerine eksiksiz ve doğru sahip olunması
 • Sahip olduğunuz kredi kartının internet alışverişlerine açık olması gerekir.
 • Sms onayının istenmesi durumunda kayıtlı telefonunuzun yanınızda olması.
 • Satın alınması düşünülen ürün/hizmetin satış değeri kadar kredi kartı limitinin olması
 • En önemlisi alışveriş yapılmak istenilen web sitesinin güvenilir bir e-ticaret sitesi olması

Bankamatik Kartıyla İnternetten Alışveriş Nasıl Yapılır?

Çoğu bankamatik kartı kredi kartlarında olduğu gibi internetten alışverişe olanak sağlar. Düşünüldüğü zaman kartın içerisinde olan limiti harcamak bazı insanlara daha güvenli gelebilir. Bu düşünce normal olarak karşılanır bu düşüncenin bir sonucu olarak da bankamatik kartıyla internetten alışveriş nasıl yapılır sorusu ortaya çıkmıştır.

Bankamatik kartı ile internetten alışveriş yapabilmeniz için bankamatik kartınızın alışveriş yapılabilir özelliğinde olması gerekir. Bazı bankamatik kartlarının alışverişe kapalı olduğu, sadece para çekme özelliğinde olduğu bilinmektedir.

Sadece bankamatik kartının üzerinden alışveriş yapılabilir olması, internetten banka kartı ile alışverişin yolunu açmaz. Banka kartınızın online işlemlere açılması gerekebilir bu işlemi bankanız ile görüşüp gerçekleştirebilirsiniz. Bundan sonra ki aşamalar kredi kartı ile internetten alışveriş nasıl yapılır sorusunda belirttiğimiz aşamalar ile aynıdır.

Banka Kartı İle Alışveriş Yapılan Siteler Nelerdir?

Bir çok büyük e-ticaret sitesi ödeme seçeneği olarak bankamatik kartı ile ödemeyi müşterilerine sunmaktadır. Bankamatik kartının ülkemizde çok fazla sayıda kullanıcısı olduğundan ötürü e-ticaret sitelerinde de kabul görmüştür. E-ticaret sitelerinin banka kartı ile alışveriş desteği sağlaması yeterli olmayabilir banka kartınızın internetten alışverişe uygun olması da e-ticaret sitelerinin sunduğu hizmet kadar önemlidir.

Banka kartı ile alışveriş yapılan siteler nelerdir sorusunun listesi çok uzun olabileceğinden alışveriş yapmak istediğiniz sitenin ödeme seçenekleri sayfasından banka kartı ile ödeme yapılıp yapılmadığını öğrenebilirsiniz.

Banka Kartı İle Alışveriş Güvenli Mi?

Banka kartı ile alışveriş güvenli mi sorusu sadece banka kartı ile alışveriş yapmayı planlayanların değil, kredi kartı ile internetten alışveriş nasıl yapılır sorusuna cevap arayanların da düşünmesi gereken bir sorudur.

İnternetten alışveriş oldukça konforlu olduğu kadar bir o kadar da tehlikeli olabilir. Özellikle tam olarak güven vermeyen internet sitelerinin kart bilgilerinize ulaşması oldukça korkutucu bir durumdur. Gerekli önlemlerin alınması ve bilinçli bir kullanıcı olunduğu taktirde hem banka kartı ile hemde kredi kartı ile alışveriş güvenlidir.

Önemli: Güvenliğinden emin olunan web sitelerinden alışveriş yapılması oldukça önemlidir.

Kredi Kartı İnternet Alışverişi Onayı Nasıl Yapılır?

Kredi kartı ile internetten alışveriş yapmak isteyen kişilerin, kredi kartlarını internet harcamalarına açmak için onay vermeleri gerekir.. Kredi kartı internet alışveriş onayı, kredi kartının kayıtlı olduğu banka tarafından yapılabilmektedir. Banka müşteri hizmetlerini aramanız sonucunda banka sizden bir takım güvenlik sorularına doğru cevap vermenizi isteyecek, cevaplarınızın doğru olması sonucunda herhangi bir aksi durum söz konusu deği ise, işlemleriniz gerçekleştirilecektir.

Kredi Kartsız İnternetten Alışveriş Nasıl Yapılır

İnternet üzerinden alışverişlerin büyük bir çoğunluğu kredi kartı üzerinden yapılmaktadır. Fakat bazı e-ticaret sitelerinin farklı ödeme seçenekleri müşterileri tarafından tercih edilebilir. Örneğin kapıda ödeme seçeneği oldukça fazla sayıda insanın kullandığı bir ödeme yöndemidir. Kredi kartı ile internetten alışveriş nasıl yapılır gibi konuları düşünmek istemiyorsanız, kapıda ödeme seçeneği size yardımcı olabilir.

bankamatik kartıyla internetten alışveriş nasıl yapılır kredi kartı internet alışverişi onayı nasıl yapılır kredi kartı ile nasıl ödeme alınır kredi kartsız internetten alışveriş nasıl yapılır internetten kredi kartı ile alışveriş internetten yapılan alışveriş ne demek alışveriş sitesi açtığımızda kredi kartı ile nasıl ödeme alabiliriz internetten alışveriş yaparken kart şifresi

Kapıda ödeme seçeneğinin kredi kartına oranla daha az e-ticaret sitesi tarafından desteklendiğini de unutmamakda fayda var. Kredi kartsız internetten alışveriş nasıl yapılır sorusuna çözüm olarak kapıda ödeme seçeneği söylenebilir dedik. Fakat kapıda ödeme seçeneği aldığınız ürünün fiyatı üzerine ek ücretler getirebilir.

İnternetten Alışveriş Yaparken Kart Şifresi İstenir mi?

İnternetten alışveriş yaparken kullanmak istediğiniz kartın sizin olduğunu kanıtlamalısınız. E-ticaret siteleri kartınızın gerçekten sizin olduğunu kanıtlamak için kartınıza ait bir takım bilgiler isteyebilirler.

İnternetten alışveriş yaparken istenilen bilgiler;

 • Kredi Kartı Numarası
 • Kredi Kartı Sahibinin Adı Soyadı
 • Kredi Kartı Son Kullanma Tarihi (Good Thru)
 • Güvenlik Kodu (CVC – CVV)
 • Doğrulama (3d Secure)
 • Kredi Kartı Şirketi (Visa – MasterCard)

Bu bilgilere sahip olmanız internetten alışveriş yapabilmenize olanak sağlamaktadır Kredi kartı ile internetten alışveriş nasıl yapılır? Sorusuna verilen genel bir cevap da bu bilgilerdir diyebiliriz. Kart şifresi genelde fiziksel alışverişlerde pos makinelerinin çekimi esnasında istenir.

Puanla post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir