Teknostop

Instagram Siyah Ekran Sorunu

Bu yazımızda sıkça karşılaşılan instagram siyah ekran sorunu nasıl çözülür anlatacağız. instagram profile girince siyah ekran hatası alıyorsanız doğru adrestesiniz. Belki hikaye siyah ekran sorunu, belki canlı yayın siyah ekran sorunu yaşıyor olabilirsiniz.

Instagram tüm dünyada milyonlarca kişi tarafından kullanılan dünyanın en büyük fotoğraf paylaşım ağıdır. Günümüzde İnstagram hesabı olmayan veya daha önce bu uygulamayı kullanmamış olan kişilerin sayısı yok denecek kadar azdır. Bu kadar fazla üyeye sahip olması uygulamanın kalitesini ortaya koymaktadır.

Instagram’da Siyah Ekran Sorunu Nedir?

Siyah Ekran Hatası nedeniyle, uygulamayı akıllı telefonunuzda açmaya çalıştığınızda Instagram uygulaması siyah ekran gösteriyor. Bunun yanında çoğu zaman paylaşımlarınızın ortasında problemin ortaya çıktığı görülmektedir.

Çoğu zaman, siyah ekranı bir süre görüntüledikten sonra, uygulama genellikle hatayla ilgili herhangi bir mesaj göstermeden çöküyor.

Instagram kullanıcılarının Siyah Ekran Hatası ile karşı karşıya kalmasının birçok nedeni olabilir, bunlardan bir sonraki bölümde birincil olanlardan bahsedeceğiz.

Instagram’da Siyah Ekranın Nedenleri

Instagram uygulamasındaki Siyah ekran hatasından aşağıdaki sebepler sorumlu olabilir.

 • Instagram sunucusu, uygulamada Siyah Ekran Hatasına neden olarak çalışmıyor olabilir.
 • Uygun olmayan mobil veri veya Wi-Fi bağlantısı da Instagram Siyah ekran hatasına neden olabilir.
 • Instagram uygulamasının bozuk önbellek dosyaları da uygulamanın düzgün çalışmasını engelliyor olabilir.
 • Bazen eski bir Instagram sürümü de sorun yaratabilir.
 • Cihazınızdaki küçük hatalar da uygulamanın düzgün çalışmasını engelleyebilir.
 • Instagram politikasının ihlali nedeniyle Instagram hesabınızın devre dışı bırakılması durumunda da Instagram’da siyah veya boş ekran hatası oluşabilir.

Instagram’da “Boş Ekran” Sorunu Nasıl Düzeltilir?

Instagram uygulamasındaki Boş Ekran hatasını gidermek için tek tek denemek isteyebileceğiniz düzeltmelerden bazıları şunlardır:

Düzeltme 1: Instagram’dan Bazı Hata Olabilir

Instagram Siyah ekran göstermek, Instagram arka ucundan kaynaklanan bir hata olabilir. Bu durumda bekleyebilir veya bu hatayı Instagram ekibine bildirebilirsiniz.

Daha sonra bu sorunun Instagram tarafından çözülmesini bekleyin. Bizim tarafımızdan hiçbir şey yapamayız.

Düzeltme 2: İnternet Bağlantısını Değiştirin

Instagram’da Siyah veya Boş ekran hatası alıyorsanız öncelikle internet bağlantınızı kontrol etmelisiniz.

Sinyaller zayıf görünüyorsa, telefonunuzu Wi-Fi gibi başka bir İnternet seçeneğine bağlayın. Bu, sorunun İnternet bağlantısının zayıf olmasından kaynaklanıyorsa sorunu çözmeye yardımcı olabilir.

Düzeltme 3: Tüm Uygulamaları Kapatın

Telefonunuzda aynı anda arka planda çalışan çok sayıda mobil uygulamanız varsa, Instagram uygulamasının düzgün çalışması sıkıntılı olabilir.

Bu nedenle, Instagram’ın Siyah Ekran sorununu gidermek için Instagram dahil tüm çalışan uygulamaları kapatmanız önerilir. Aynısı için basit adımlar şunları içerir:

Android için:

Android cihazınızın ekranının sol alt tarafından yukarı kaydırarak çoklu görev ekranını açın.
Bundan sonra, ekranın altında görünen Tümünü kapat düğmesini seçin.

İphone için:

İlk olarak, ana sayfa düğmesine iki kez dokunun.
Şimdi, her birini kapatmak için her uygulamayı ekranın üst kısmına doğru kaydırın.

Düzeltme 4: Instagram hesabınıza yeniden giriş yapın

Instagram uygulamasındaki bazı küçük hatalar boş ekran hatasına neden olabilir.

Sorunu çözmek için Instagram hesabınızdan çıkış yapmayı deneyin ve ardından tekrar giriş yapabilirsiniz. Bu düzeltmeyi denemeden önce Instagram hesabınızın kullanıcı adını ve şifresini bildiğinizden emin olun.

 • Öncelikle Instagram hesabınıza gidin, orada ekranın sağ alt köşesinde profil resminizi göreceksiniz. üzerine dokunun.
 • Sağ üst köşede bulunan Hamburger simgesine dokunarak bulabileceğiniz Ayarlar seçeneğini seçin.
 • Bundan sonra aşağı kaydırın ve Çıkış seçeneğini seçin.
 • Ardından, kullanıcı adınızı ve şifrenizi girerek ve Oturum aç seçeneğine dokunarak Instagram hesabınıza yeniden giriş yapın.

Düzeltme 5: Güç Tasarruf Modunun Kapalı Olup Olmadığını Kontrol Edin

Cihazınızın pil ömründen tasarruf etmek için arka plan verilerine güç tasarrufu modunu etkinleştirebilirsiniz. Ancak bu aynı zamanda cihazın performansının düşmesine de neden olur.

Bu nedenle, cihazınızdaki Güç Tasarrufu modu açıksa, bu Instagram uygulamasının düzgün çalışmasını engelleyebilir ve boş ekran hatasına neden olabilir.

Bu hatayı düzeltmek için cihazınızın güç tasarrufu modunu aşağıdaki şekilde kapatabilirsiniz.

Android için Adımlar:

Android cihazınızda Ayarlar uygulamasına gidin.
Menüden Pil ve Cihaz Bakımı seçeneğini seçin.
Bundan sonra, Pil seçeneğini seçin.
Şimdi, Güç Tasarruf Modunu kapatın.
Aynısını Android’de bildirim çubuğunu aşağı kaydırarak ve ardından ilk başta renkli veya AÇIK bulursanız kapatmak için Güç tasarrufu modu geçiş düğmesine dokunarak da yapabilirsiniz.

iPhone için Adımlar:

iPhone’unuzda Ayarlar’a gidin.
Ardından, Pil’i seçmek için aşağı kaydırın.
Düşük Güç Modunu kapatın.

Düzeltme 6: Cihazınızı Yeniden Başlatın

Cihazınızın işletim sisteminde herhangi bir teknik aksaklık olması Instagram uygulamasında boş ekran hatasına neden olabilir.

Cihazı yeniden başlatmak, geçici hataların çoğunu ortadan kaldırabilir. Android ve/veya iPhone cihazını yeniden başlatmak için gerekli adımlar aşağıda verilmiştir.

Android için Adımlar:

Cihazınızın güç düğmesine basın ve 2-3 saniye basılı tutun. Bu, ekranda üç seçenek gösterecektir.
Bundan sonra Yeniden Başlat seçeneğini seçin ve ardından tekrar seçerek onaylayın.

iPhone için Adımlar:

Sesi açma/kısma düğmesiyle birlikte yan düğmeyi basılı tutarak başlayın ve ardından düğmenin ekranda kapatmak için kaydırıldığını gördüğünüzde bırakın.
Şimdi, kapatmak için kaydırma düğmesini sağa sürükleyin. Bu, iPhone’unuzu kapatacaktır.
Bundan sonra, iPhone’unuzu yeniden başlatmak için Yan düğmeye uzun basın.
Ardından Instagram hesabınıza gidin ve boş ekran hatasının devam edip etmediğini kontrol edin. Hala oradaysa, bir sonraki düzeltmeye gelin.

Instagram Siyah Ekranı Yenilenemiyor

Yavaş İnternet bağlantısı, dolu Instagram önbelleği, eski Instagram uygulaması, kapalı Instagram sunucuları, Instagram hesabınızda platform tarafından engellenen etkinlikler ve cihazınızdaki yanlış tarih ve saat ayarları nedeniyle Instagram Siyah Ekranı Yenilenemiyor.

Instagram Akışı cihaza yeniden yüklenmeyebilir; bunun yerine siyah bir ekran gösterir. Bazen Instagram uygulamasını kullanırken, uygulama hesabınızda yeni beslemeyi göstermeyi durdurur. Yeni özet akışı, takip ettiğiniz hesaplar tarafından paylaşılan yeni paylaşılan fotoğrafları ve videoları içerir.

Instagram Siyah Ekran Yenilenemiyor sorunu, sürekli olarak “Yayın yenilenemedi” mesajıyla karşılaştığınızda can sıkıcı olabilir. Instagram uygulamanızdaki Yenilenemiyor hata mesajının birkaç nedeni olabilir.

Instagram Reels Siyah Ekran

Yavaş İnternet bağlantısı, dolu Instagram önbelleği, eski Instagram uygulaması, kapalı Instagram sunucuları, Instagram hesabınızda platform tarafından engellenen etkinlikler ve cihazınızdaki yanlış tarih ve saat ayarları nedeniyle Instagram Reels Black Screen.

Makara özelliği birkaç durumda çalışmayabilir. Bazen kullanıcılar diğer kullanıcıların Instagram hesaplarına yükledikleri makaraları oynatmaya çalıştığında makaralar çalışmıyor veya oynatılamıyor. Birçok kullanıcı, makaralarının yüklenmesiyle ilgili sorunlarla da karşı karşıyadır.

Eski Instagram sürümü, ağ sorunları, Yüklenen uygulamadaki hatalar vb. Instagram Makaralarının çalışmamasının olası nedenleri olabilir.

Instagram Hikayesi Siyah Ekran

Instagram uygulamasında bazen hikayeler resim veya video göstermek yerine siyah bir ekran gösterebiliyor. Bunun nedeni, uygulamadaki bazı teknik aksaklıklar veya zayıf ağ bağlantısı olabilir.

Hikaye yerine siyah bir ekranla karşılaşmak bazen can sıkıcı olabilir, ancak bazen de kaçınılmaz olabilir, özellikle de sorunun Instagram’ın sunucu sorunundan kaynaklandığı durumlarda.

Sorunun Instagram’ın sunucu hatasından kaynaklanıp kaynaklanmadığını kontrol ettikten sonra, makalede sağladığımız bazı kolay düzeltmelerle sorunu çözmeyi deneyebilirsiniz.

Uygulamada Bilgilerinizi Onaylayın Instagram Siyah Ekranı
Instagram’da, uygulamadaki bilgilerinizi doğrulamanızı isteyen bir sorunla karşılaştığınızda, bu, Instagram’ın hesap güvenliğiniz için bir tehdit algıladığı anlamına gelir. Hesabınızdaki bazı olağandışı etkinlikler nedeniyle olabilir.

Bu hata genellikle hesabınızın oturum açma bilgilerini üçüncü taraf bir uygulamaya koymaya çalıştığınızda veya hesap kimlik bilgilerinizle üçüncü taraf bir uygulamaya giriş yaptığınızda ortaya çıkar.

Bu hatayı gidermek için genellikle bir video selfie çekerek kimlik doğrulamanızı tamamlamanız gerekir. Bunun için Instagram hesabınıza kamera erişimine izin verdiğinizden emin olmalısınız.

Bunun dışında, şüpheli üçüncü taraf uygulamasının kaldırılması, bu hatanın gelecekte tekrarlanmasını engelleyebilir.

Ancak bazı kullanıcılar, siyah ekran hatası nedeniyle video selfie kimlik sürecini tamamlamakta zorluk çekiyor.

Eğer sizde de aynı durum varsa Instagram uygulamanızı silebilir ve ardından üç gün bekledikten sonra tekrar tekrar kurabilirsiniz.

Bu işlemden sonra hatanın otomatik olarak çözüldüğünü görebilirsiniz. Bunu yapmak için adımlar makalede ayrıca verilmiştir.

İnstagram Siyah Ekran Sorunu Nasıl Çözülür ?

Facebook, İnstagram’ı satın aldıktan sonra uygulamayı en iyi şekilde geliştirmeye ve yeniliklere devam ediyor. Ancak bu gelişmeler ve güncellemeler sırasında cihazlara bağlı olarak bazı sorunlar da ortaya çıkabiliyor. Bunlardan birisi de instagram siyah ekran sorunu olarak ön plana çıkmaktadır. Birçok akıllı telefon kullanıcısının dert yandığı bu sorun birden fazla neden bağlı olabiliyor. Bu nedenle çözüm yollarından birisini denemeniz instagram siyah ekran hatasını kesin olarak çözeceğiniz anlamına gelmiyor.

Uygulamanın bu kadar sık kullanılması ve güncellenmesi beraberinde bir takım sorunları getirebilmektedir. Genel olarak siyah ekran hatası olarak aranılan ve merak edilen sorun ‘hikâyeler’ bölümünde kullanıcıların karşısına çıkmaktadır. Bazı kullanıcılarda siyah renkte ekran çıkarken bazılarında ise gri renkte ekran sorunu yaşanmaktadır. Kişiler takip ettikleri hesaplarda yayınlanan hikâyelere göz atmak istediklerinde veya hikâyeler bölümüne girdiklerinde ekranda hiçbir görüntüye rastlanmıyor. Bunun ise birden fazla nedeni bulunuyor.

İnstagram Siyah Ekran Sorunu Android

İnstagram siyah ekran sorunu Adroid cihazlarda daha sık görülmekedir. Android işletim sistemini kullanan akıllı cihazlarda siyah ekran hatasının çözümü için aşağıdaki maddeleri kontrol ederek çözüm bulabilirsiniz. Siyah ekran hatasının birden fazla nedenden ötürü oluşabileceğini unutmayınız. Bu tür hatalar genelde yazılımsal sorunlardan meydana geldiği için çözümleri de genel olarak yazılımsaldır.

İnstagram sürekli güncellenen bir uygulamadır kullandığınız instagram sürümünün güncel olduğundan emin olun. Yani instagram uygulamasının en son sürümünün yüklü olduğundan emin olunuz.

Bazı durumlarda telefonun saat ve tarih ayarlarının yanlış veya eksik olması uygulamaların çalışmalarında bazı sorunlar oluşturabilir. Akıllı cihazınızın saat ve tarih ayarlarının doğru olduğundan emin olunuz.

Akıllı cihazlarda ön bellek (cache) olarak adlandırılan bir yapı vardır. Zamanla ön belleğin temizlenmemesi farklı sorunlara neden olabilir. Aldığınız instagram siyah ekran sorunu bu nedenden ötürü olabilir. Android cihazınızda uygulama önbelleğini temizlemeniz sorununuzu çözebilir.

Ulaşmak istediğiniz verileri yeniden yüklemeye çalışmanız siyah ekran sorununuzu çözebilir. Örneğin bir görseli görmek isterken siyah ekran hatası alabilirsiniz. Görselin yüklenmesi sırasında oluşan bir hatadan dolayı görsel siyah ekran verebilir tekrar görseli yüklemeniz sorununuzu çözebilir.

Instagram’da Siyah Ekran Sorunu Nedenleri

İnstagram siyah ekran sorunu genelde IOS cihazlarda görülmemektedir. Android cihazlarda fazla görülen bu hatayı çözmek için uygulama güncelleme veya Android sürüm güncelleme gibi birçok yöntem kullanılabilmektedir. Eğer İnstagram siyah ekran sorunu yaşanıyorsa aşağıda belirtilen uygulamalar yapılarak bu sorun çözülebilir:

 • Takipçi analizi, takibe takip veya takibi kim bıraktı şeklinde yan uygulamalar yüklediyseniz bunları kaldırıp sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edebilirsiniz.
 • Uygulamayı silip tekrar yükleyin.
 • Android sürümünü kontrol edin ve güncelleme geldiyse yükleyin.
 • İnstagram güncellemesinin olup olmadığını kontrol edin. Uygulama güncel değilse güncelleyin.
 • Önbelleği boşaltıp (İnstagram) tekrar uygulamaya girmeyi deneyin.
 • Telefonunuzun tarih ve saat ayarlarını kontrol edin. Tarih ve saatin değişmiş olması hikâyede siyah ekran görülmesine neden olabilir.
 • Ek uygulama kullanıyorsanız bilgisayarınızdan İnstagram’a giriş yaparak hesaba erişimine izin verilmiş uygulamaları kaldırın.
 • Android Antivirüs ve temizlik programları indirerek telefonunuzda zararlı yazılım olup olmadığını kontrol edin. Cihazınızda kullanmadığınız gereksiz dosyaları silin.

Instagram canlı yayın siyah ekran instagram canlı yayın siyah ekran sorunu ios instagram siyah ekran sorunu instagram profile tıklayınca siyah ekran

İnstagram Ana Sayfa Siyah Ekran

Bu işlemleri yaptıktan sonra instagram siyah ekran sorunu çözülecektir. Ancak hangi işlemde bu sorunun çözüleceğini bilmeniz zordur. Bu nedenle her yaptığınız uygulama ve işlemden sonra telefonunuzu kapatıp açarak tekrar instagram uygulamasına giriş yapın. Böylece instagram siyah ekran sorununun çözülüp çözülmediğini daha rahat görebilirsiniz.

Instagram siyah ekran verip kapanıyor , Instagramda hikayelere tıkladığımda siyah ekran çıkıyor.

SONUÇ

Instagram Uygulamanızda sürekli olarak boş bir ekranla karşılaşmanızın ne kadar can sıkıcı olabileceğini biliyoruz. Sorun bir yüklemenin ortasında aniden ortaya çıktığında biraz daha rahatsız edici olabilir.

Bazen hata Instagram tarafındadır. Peki, bu durumda sadece sorunun çözülmesini bekleyebilirsiniz.

Ancak çoğu zaman, sorunlar cihazınızdaki yazılım hatalarından kaynaklanır veya Instagram Uygulamanızda da bazı sorunlar olabilir.

Bu durumun üstesinden gelmek için size yukarıdaki çalışma düzeltmelerini sağladık. Sorununuz çözülene kadar bunları birbiri ardına takip edebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Instagram siyah ekran sorunu nasıl çözülür?

Instagram siyah ekran sorununu çözmek için, gereksiz uygulamalarınızı silin. Telefonunuz fazla uygulamadan yavaş çalışıyor olabilir. Bu yöntem çalışmazsa, Instagramı tamamen silip tekrar indirmeyi deneyin. Güncelleme varsa güncellemeleri yapın.

Instagram storylerim neden siyah ekran oluyor?

IOS kullanıcısı iseniz ve instagram storyleriniz siyah ekran hatası veriyorsa IOS güncellemesini yapıp yapmadığınızdan emin olun. Güncelleme yapılmadığı takdirde storyleriniz siyah ekran şeklinde görünecektir.

IOS güncelleme geldiğini nasıl anlarım?

App store u açın. Ekranın üst kısmındaki profil sekmesine tıklayın. Güncellemelerinize bu sekmeden ulaşabilirsiniz.

4.9/5 - (43 votes)

Yorum yapın