Nasıl Yapılır

HGS Cezası Nasıl Ödenir ?

HGS Cezası Nasıl Ödenir ?

HGS cezası nasıl ödenir sorusu birkaç farklı şekilde yanıtlanabilir. HGS cezası, Hızlı Geçiş Sistemi cezasıdır. Hızlı Geçiş Sistemi ücreti ise, ücretli otoyollardan ve köprülerden geçerken araçların ödemesi gereken ücrettir. 2012 yılından itibaren kullanılan Hızlı Geçiş Sisteminde yol geçiş ücretleri, Radyo Frekansı ile Tanımlama teknolojisi ile ödenmektedir. İki çeşit Hızlı Geçiş Sistemi ödeme şekli vardır. Bunlar etiket ve kart HGS’sidir. Etiket, aracınızın camına yapıştırılır ve durmanıza gerek kalmadan otomatik olarak aracınızın Hızlı Geçiş Sistemi bakiyesinden tahsilatı yapılır. Hızlı Geçiş Sistemi kartı ise ücretli köprü ve otoyolların geçiş noktalarında okutulur ve HGS bakiyenizden ödeyeceğiniz tutar otomatik olarak düşer.

Ücretli otoyollardan veya köprülerden geçiş yaptığınızda, eğer hgs bakiyenizde para yoksa geçiş ücretini cezalı olarak ödemek zorunda kalırsınız. Bu yüzden hgs bakiyenizi sürekli kontrol etmeli, eğer bakiyeniz yeterli değilse dolum yapmalısınız. Kaçak geçiş cezası olarak da bilinen hgs cezası, normal ücretin 10 katıdır. Bazen bu ceza ücreti aflarla daha düşük miktarda olabilmektedir. Kaçak geçiş cezasını 15 gün içinde ödemeniz durumunda, cezanızdan indirim uygulanır. Kaçak geçiş yaptıktan sonra bakiyenize para yüklerseniz, bir dahaki geçişinizde borcunuz bakiyenizden otomatik olarak tahsil edilir. Hgs cezası internet üzerinden de ödenebilmektedir.

Makale İçeriği

Hgs Cezası Sorgulama

Hgs cezası nasıl ödenir sorusunu merak eden araç sürücüleri, cezalarını internet üzerinden ödeyebilmektedir.  Bunun için,  öncelikle hgs cezanızı internet üzerinden sorgulamalısınız. Hgs cezası sorgulama işlemi, Karayolları Genel Müdürlüğünün Geçiş İhlali Sorgulama Sayfası üzerinden gerçekleştirilmektedir. Bu sayfada araç plakanızı girerek hgs’niz için ceza sorgulaması yapabilirsiniz.

Hgs Cezası Nereye Ödenir ?

Hızlı Geçiş Sisteminde geçiş ihlali yapan araç sürücüleri, cep telefonlarına gönderilen kısa mesaj servisiyle bilgilendirilirler. Geçiş ihlali yapan sürücüler, ihlal yaptıkları günden itibaren 15 gün içinde cezalarını ödemek zorundadırlar. Eğer 15 gün içinde cezalarını öderlerse yüzde 25 indirimden faydalanırlar. Araç sürücüleri cezalarını ödemezlerse, cezalarını faiziyle ve gecikme bedeli ile birlikte ödemek zorunda kalmaktadırlar. Eğer hgs cezanız ile ilgili size SMS yoluyla bilgi verilmediyse veya hgs cezanızın hatalı olduğunu düşünüyorsanız, Karayolları Müdürlüğüne dilekçe ile başvuru yaparak cezanıza itiraz edebilirsiniz.

Hgs cezası nasıl ödenir sorusunu birkaç farklı şekilde yanıtlayabiliriz. Hgs cezanızı ilk olarak hgs bakiye yükleme noktalarından ödeyebilirsiniz. İkinci olarak ise PTT ödeme noktalarından gecikmiş hgs cezanızı tebligat ve manuel sorgulamayla yaptırabilirsiniz.

Hgs cezanızı anlaşmalı bankalardan online olarak da ödeyebilirsiniz. Hgs bakiye yükleme noktalarından ve PTT ödeme noktalarından cezanızı öderken kimliğinizi göstermeniz gerekmektedir. Hgs bakiye yükleme noktalarından gecikmiş borcunuzu peşin ya da banka kartıyla yapabilirsiniz. PTT ödeme noktalarından ise gecikmiş hgs borcunuzu nakit olarak yatırabilirsiniz.  

Hgs Cezası Online Ödeme

Hgs cezası nasıl ödenir sorusunun yanıtlarından biri de online ödeme sistemidir. Gecikmiş hgs borcunuzu, Karayolları Müdürlüğünün anlaşmalı olduğu bankalar üzerinden veya PTT’nin online sistemi üzerinden yatırabilirsiniz. Hgs’nizi online ödemek istiyorsanız, bu işlemi mobil bankacılık sistemini kullanarak ödeyebilirsiniz. Hgs’nizi Karayolları Müdürlüğünün anlaşmalı olduğu bankaların web siteleri üzerinden de banka veya kredi kartınızı kullanarak gerçekleştirebilirsiniz.

Hgs cezanızı kredi kartıyla online ödemek için, Karayolları Müdürlüğünün geçiş ihlali sorgulama sayfasından plakanızı girerek sorgulama yaptıktan sonra, çıkan sayfada ödeme butonuna basıp kredi kartı bilgilerinizi girerek yapabilirsiniz.

Karayolları Genel Müdürlüğünün anlaşmalı bankaları öğrenmek için aşağıdaki listeye göz atabilirsiniz:

 • Akbank
 • Finansbank
 • Ziraat Bankası
 • Yapı Kredi Bankası
 • Garanti Bankası
 • Vakıfbank Türkiye Finans Katılım Bankası
 • Aktif Bank
 • HSBC
 • TEB
 • Halkbank
 • Denizbank

SİTEMİZ ÜZERİNDEN HİÇBİR ŞEKİLDE HGS ÖDEME YAPILMAMAKTADIR, İÇERİK BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR.

4.8/5 - (45 votes)

2 thoughts on “HGS Cezası Nasıl Ödenir ?

 1. Ersin cantürk dedi ki:

  1999 mitsubishi carisma araca uygunmudur

 2. hilmi suna dedi ki:

  Kara yolları Genel Müdürlüğüne İTİRAZIM var ben Niğde il sınırları içerisinde ikamet eden bir vadandaş olmamla birlikte 16.08.2022 tarihinde saat 12.41 de avrasya tünelinden geçtiğim belirtilmektedir ben 40 yıldır bırakın aracımla istanbula gitmeyi aracımla uzun yola gitmem söz konusu olamaz iddiam odur ki be üstelik bir devlet memurutum belirtile tarihte görevdeyim bu nedenle bu geçişin incelenmesini ve doğrulanması nı talep ederim ayrıca aracımıda kimseye emanet vermedim vermemde benim aracım fiat fiyerino bu geçiş ve cezada bir yanlışlık olduğu için geçişin incelenerek yanlışlığın doğrulanarak tarafıma bilgi verilmesini önemle arz ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir