Finans

Genç Bankkart Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur ?

Genç Bankkart Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur 2021 ? genç kart kredi borcunu ödemezsem ne olur ? bankkart genç kredi kartı borcu ödeme

Genç Bankkart Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur 2021 yazımızla sizlerleyiz. Bu yazımızda genelde öğrencilere verilen genç bankkart kredi kartı borcunu ödememe durumunda başımıza gelebilecek olaylardan bahsedeceğiz.

Bu yazımızda, devlet bankası olan Ziraat Bankası’nın öğrenciler için özel olarak hazırladığı genç bankkart kredi kartı borcu ödenmezse ne olur sorusunun cevabını aradık. Kartı kullanan öğrencilerin en çok merak ettiği bu sorunun cevabını en ince ayrıntısına kadar araştırdık.

Genç bankkart kredi kartını kullanıyor ve bu sorunun da cevabını merak ediyorsanız sizler için derlediğimiz yazımızı mutlaka okumalısınız.

Genç Bankkart Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Ziraat Genç Bankkart Kredi kartı öğrenciler tarafından amacına uygun şekilde kullanılmadığı zaman çok büyük problemleri beraberinde getiriyor. Otomatik ödeme talimatı veren öğrencilerin borçları her ay burs veya öğrenim kredisi üzerinden ödenmektedir. Ancak otomatik ödeme talimatı vermeyen ve ödemesini geciktiren öğrenciler ise çeşitli sıkıntılarla karşı karşıya kalmaktadır.

Peki öğrenciler genç bankkart kredi kartı borcu ödenmezse ne olur?

Borcunu ödemeyen öğrenciler ilk olarak fazladan kredi kartı gecikme faizi ödemek zorunda kalıyor. Vadesiz TL hesabı kısıtlanan öğrenciler para çekemediği gibi kartı hiçbir işlemde kullanamıyor. Hesabı kısıtlanan öğrenciler farklı bir hesabından veya arkadaşından borç alarak ödeme yapıyor ve hesabı üzerindeki kısıtlamayı kaldırabiliyor.

Tüm bunları yapamayan ve borcunu ödeyemeyecek durumda olan öğrenciler için durum çok daha farklı. Kredi kartı borcunu ödeyemeyenler ilk olarak asgari ödeme tutarını ödemek durumunda. Banka, asgari ödeme tutarının altında ödeme yapıldığı zaman veya hiç ödeme yapılmadığı durumda uyarı mesajı gönderiyor.

Bankanın uyarısını dikkate almayan ve ödeme yapmamaya devam eden öğrencilere günlük gecikme faizi uygulanıyor. Bu durumda ödenmesi gereken tutar gecikme faizinin etkisiyle daha da artmış oluyor.

Kart, bankadan gelen ikinci uyarının ardından alışverişe kapatılıyor. Bankanın öğrencilere tanıdığı 3 aylık sürenin dolmasının ardından hala borcunu ödemesi gereken tarihte ödemeyenler için hukuki işlem başlatılıyor.

İlgili: Kredi Kartı Son Kullanma Tarihi Öğrenme

Hayalindeki üniversiteyi kazanmak için var gücüyle çalışan ve istediği fakülteyi-bölümü kazanan öğrenciler, öğrencilik yıllarında maddi anlamda zorluk yaşayabiliyor. Böyle bir dönemde öğrencilerin imdadına yetişen Ziraat bankası, üniversite öğrencilerinin nakit ihtiyacını karşılamak için genç bankkart kredi kartı çıkardı.

Ziraat Genç BankKart Nedir ?

Ziraat Genç BankKart, Ziraat Bankası tarafından KYK’dan burs-öğrenim kredisi alan üniversite öğrencilerine ücretsiz olarak verilen karttır. Kart, öğrenciler tarafından hem kredi kartı hem de banka kartı olarak kullanılabiliyor.

,KYK’nın verdiği burs-öğrenim kredisi ödemesi devam ettiği sürece öğrenciler karttan masrafsız olarak yararlanabiliyor. Burs ya da öğrenim kredisi almayan öğrenciler ise bu karttan yararlanamıyor.

Ziraat Genç Bank Kartın Özellikleri

-Öğrenciler, Ziraat Genç BankKart ile nakit ihtiyacını ülke genelindeki tüm ATM’lerden karşılayabiliyor

-Eğitim için yurt dışına çıkan öğrenciler, gittikleri ülkede MasterCard amblemli ATM’lerden tüm işlemlerini bu kart ile yapabiliyor.

-3 boyutlu güvenlik sistemini kullanarak (3D Secure) internette hem banka kartı hem de kredi kartı özelliği ile alışveriş yapabilen öğrenciler, telefon hattına hesapları üzerinden TL yükleyebiliyor.

  • Bankkart Genç ve Genç Kartın tüm özelliklerine sahiptir
  • Temassız Özelliği bulunmaktadır
  • Ortak tek şifre uygulaması vardır
  • Ön yüzde banka kartı numarası yazar
  • Ön yüzde banka kartının son kullanma tarihi bilgisi vardır
  • Mastercard kabul eden tüm işyerlerinde geçerlidir
  • Öğrenciler ayrıca şubeye gitmeden para çekme/yatırma, EFT/Havale, fatura ödeme ve birçok bankacılık işlemini internet şubesi ve ATM’lerden gerçekleştirebiliyor.

Genç Bankkart Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur 2021 yazımız burada sona eriyor.

Genç Bankkart Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur ?
Genç Bankkart Nedir ?

Ziraat Genç BankKart, Ziraat Bankası tarafından KYK’dan burs-öğrenim kredisi alan üniversite öğrencilerine ücretsiz olarak verilen karttır.

Genç Bankkart Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Tüm kredi kartları gibi genç bankkart kredi kartı borcu ödenmezse önce gecikme faizi, sonra yasal yaptırımlar ve daha sonrasında kara liste gelebilir.

Yorum Yap