Nedir Nasıl Yapılır

Ek Kart Nedir, Nasıl Alınır, Ek Kart Başvurusu Nasıl Yapılır

lazy

Bankaların sunduğu avantajlarından biri de ek kredi kartıdır. Kredi kartı kullanan birçok insanın ek kredi kartı vardır. Peki ek kart nedir ? Ek Kart Nasıl alınır ? Ek kart başvurusu nasıl yapılır 2020 ? Tüm soruların cevabını detaylı yazımızda bulabilirsiniz.

 Ek kart almak, her banka hesabı ve kredi kartı sahibinin hakkıdır. Herhangi bir bankada müşteriyseniz ve hesabınız – kredi kartınız varsa bu hesap kartına veya kredi kartına ek kart çıkartabilirsiniz. Bu hizmetin sunulmasının sebebi bazı durumlarda bir banka veya kredi kartını başka birinin daha kullanmasıdır. Ek kart da tıpkı asıl kart gibi kullanılabilmekte ve normal kart sahibinin yararlandığı tüm hizmetler ek kart kullanan kişiye de sunulmaktadır.

18 yaşından büyük kişilerin kullanabileceği ek kredi kartı bazı durumlarda ailenin onayı ile 16-17 yaşındaki bireylere de sunulabilmektedir. Genel olarak kart sahibinin ailesi veya yakınları için çıkartılan ek kredi kartı, asıl hesaba bağlı olarak çıkarılmaktadır.

Ek Kart Nasıl Kullanılır ?

Kredi kartı veya banka hesap kartına bağlı olarak ek kart çıkartılması mümkündür. Ek kredi kartı çıkarma işlemini gerçekleştirmek isteyen kişi bizzat banka şubesine giderek başvuruda bulunmalıdır. Normalde bankada hesabınız bulunduğundan dolayı ek kart başvuru işlemi hızlı bir biçimde gerçekleştirilebilmektedir.

Ek kart, ana kredi kartı veya banka kartı ile aynı veya farklı numara ile kullanılabilmektedir. Ek kart limiti de yine aynı şekilde ana kart limitinden daha düşük veya aynı olabilmektedir. Hesap sahibinin inisiyatifine göre belirlenen özelliklerde istenilen kişiye ek kart sunulması mümkündür.

Nakit çekim, taksitli alışveriş, borç ödeme ve daha birçok işlem ek kart kullanılarak da gerçekleştirilebilmektedir. Sadece ana hesap sahibi ek kredi kartının özelliklerini veya limitini düşürebilmektedir. Böyle bir durum söz konusu olmadığında ise ek kart tıpkı kredi kartı gibi kullanılabilmektedir.

Ek kart ile yapılan alışverişlerin ödemesi ana kart ile yapılabileceği gibi ek kredi kartı ile de yapılabilmektedir. Ana kartın toplam borcunda – ödeme tutarında ek kart limiti de gösterilmektedir. Ek kartla ödeme yapıldığında borç ana karttan da düşmektedir.

Ek Kart Başvurusu Nasıl Yapılır

Ek kart başvurusu yapmak için banka şubenize gitmeniz veya internet bankacılığı hizmeti alıyor olmanız gerekir. Şubeye gidip ek kart başvurusu yaparak birkaç gün içerisinde ek kredi kartınızı alabilirsiniz. İnternet şubesinden ek kart başvurusu yapmanız da mümkündür. Sizden istenilen bilgileri girerek başvuruda bulunabilir ve sonucu yine internet üzerinden takip edebilirsiniz.

Ek kart başvurusu 2020 yaptıktan sonra talebiniz olumlu bulunursa kart adresinize gönderilecektir. Banka hesabınıza veya kredi kartınıza bağlı ek kartı istediğiniz şekilde tanımlayabilir, limit azaltma veya ek kredi kart işlem kısıtlama gibi özelliklerden de faydalanabilirsiniz.

Çalınma veya kaybolma gibi durumlarda ise bankanızla iletişime geçerek sadece ek kartın iptalini sağlayabilirsiniz. Ek karttan bağımsız bir şekilde, ana kredi – banka kartınızı bu gibi durumlarda tekrar kullanmaya devam edebilirsiniz.

Ek kart başvurusu yapabileceğiniz linkler :

Puanla post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir