Güncel Haberler, Sağlık

Coronavirus Tedavi Ettiği İddia Edilen Coronavirüs İlacı Favipiravir Nedir

lazy

Coronavirus Tedavi Ettiği İddia Edilen Coronavirüs İlacı Favipiravir Nedir ? Favipiravir Etken maddesi nedir ? Favipiravir içeren ilaçlar hangileri ? Favipiravir Türkiye’de var mı ?

Gün geçmiyor ki corona virüs için bir ilaç çıktığı iddia edilmesin ! Ancak bu kez durum oldukça farklı. Biliyorsunuz Corona virüs Çin Wuhan kentinden çıktı ve çin malı bir virüs. Çin Ankara büyükelçiliğinden yapılan bu açıklama herşeyi değiştirebilir. Favipiravir covid-19 un iyileşme süresini 11 günden 4 güne indiriyormuş.

Favipiravir Nedir Etken Maddesi Nedir

favipiravir tablet
Coronavirus Tedavi Ettiği İddia Edilen Coronavirüs İlacı Favipiravir Nedir 3

Çin’in Pekin’deki bilim-bilim departmanından bir yetkili Salı günü yaptığı açıklamada, “Favipiravir” adı verilen bir ilaç, yeni koronavirüsün neden olduğu, dünyayı temizleyen COVID-19’a karşı “çok etkili” olarak test edildi.

Çin Ulusal Biyoteknoloji Geliştirme Merkezi başkanı Zhang Xinmin, “Shenzhen’de 80 hastayı kapsayan bir klinik araştırma yapıldı” dedi.

Deneme, ilacın hafif ve düzenli vakalar için iyileşme süresini 11 günden dört güne kısaltabilir.

Wuhan’daki bir başka deneme, ilacın ateş süresini ortalama 4.2 günden 2.5 güne kısaltabileceğini buldu.

Dahası, önemli bir yan etki gözlenmedi.

Bir hükümet baskısı sırasında gazetecilere verdiği demeçte Zhang, “Favipiravir 2014’ten beri Japon pazarında ve hiçbir belirgin yan etki görmüyoruz.” Dedi.

Remdesivir de dahil olmak üzere, haftalar önce umutla verilen ancak şimdi bazı yan etkilere sahip olduğu keşfedilen diğer ilaçların denemeleri için fazla bilgi verilmedi.

COVID-19 sekelleri, daha fazla tıbbi gözlem gerektiğinden hala belirsizdir.

Hastalığı tedavi etmenin bir diğer yaygın spekülasyon yolu, Çin’in koronavirüs salgına karşı stratejisine de dahil olan geleneksel Çin tıbbıdır (TCM).

TCM Ulusal İdaresi bilim teknolojisi başkanı Li Yu’ya göre, geleneksel tedavi, hastalığın tüm aşamalarında da etkili olabilir.

Hubei’de Şubat ayında yapılan bir deneme, beş gün içinde TCM müdahalesinden sonra yüzde 60 daha az şüpheli vakanın doğrulandığını gösterdi.

Favipiravir hakkında bilimsel bilgi : https://www.drugbank.ca/drugs/DB12466

Puanla post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.