Teknostop

Çalıkuşu Kitabının Sonu Nasıl Bitiyor?

Çalıkuşu romanı, Feride’nin gençlik yıllarından beri teyzesinin oğlu Kamuran’ ı kıskanması ve bu kıskançlığın sonunda dönüşen aşkın etkisinden kurtulamaması konu edinmektedir. Kamuran’ ın başka birisi ile nişanlanmasının ardından Feride bu duruma dayanamayarak İstanbul’ u terk etmek durumunda kalır. Anadolu’nun küçük bir kasabasına öğretmen olarak yerleşerek, hem maddi açıdan hem de manevi açıdan zorluk çekmeye başlar. Peki Çalıkuşu kitabının sonu nasıl bitiyor? diye soracak olursanız, yazımızdan hem romanın konusunu hem de romanın sonunu öğrenebilirsiniz.

Çalıkuşu Konusu

Çalıkuşu romanının konusu; feride ile Kamuran arasındaki aşk üzerinden işlenen Anadolu’daki yaşanılan eğitim aksaklıklarıdır. Dönemin halkının cahil düşünceleri, Anadolu insanının geri kalmışlık ve fakirliği, eğitim öğretim kurumundaki çarpıklıklar, bürokraside yaşanılan aksaklıklar ile dönem eleştirisi de yapılmaktadır.

Çalıkuşu Kitabının Sonu Nasıl Bitiyor?

Kamuran karısını kaybettikten sonra, oğlu ile birlikte Tekirdağ’ a gider. Feride, yaşanılan onca şeye rağmen Kamuran’ ı ne kadar çok sevdiğini anlar. O da bir hafta sonrasında Tekirdağ’ a gider. Burada ailesini özlediği için geldiğini söyler. Bütün evin neşesi olur ve herkesi güldürür. Kamuran’ ın oğlu Necdet de Feride’ yi çok sevmiştir ve onun yanından hiç ayrılmaz. Feride’ ye anne der. Feride Müjgan’ a kocasının vasiyeti üzerine Tekirdağ’ a döndüğünü söyler.

Kendisi oradan ayrıldıktan sonra Kamuran’ a bırakması için bir paket verir. Bu paketin içinde bir günlük ve Kamuran’ a yazılmış bir mektup bulunmaktadır. Kamuran ve Müjgan günlüğü birlikte okur. Her şeyden haberdar olur. Kamuran ve babası Aziz Bey Feride’ ye gelerek, kadıya defteri gösterdiklerini ve uzaktan nikahlarının kıyıldığını söyler. Böylece Feride de inadından vazgeçer. Kamuran ve Feride romanın sonunda kavuşmuş olur.

Önceki Yazı : Kürk Mantolu Madonna Kitabının Sonu Nasıl Bitiyor

Çalıkuşu Konusu

Çalıkuşu romanının konusu; feride ile Kamuran arasındaki aşk üzerinden işlenen Anadolu’daki yaşanılan eğitim aksaklıklarıdır.

Çalıkuşu Kitabının Sonu Nasıl Bitiyor?

…Böylece Feride de inadından vazgeçer. Kamuran ve Feride romanın sonunda kavuşmuş olur…

3.8/5 - (101 votes)

Yorum yapın