Teknostop

Aşkı Memnu Kitabının Sonu Nasıl Bitiyor?

Aşkı Memnu Kitap Sonu Nasıl Bitiyor? Aşkı Memnu Kitap Özeti – aşkı memnu romanının sonu nasıl bitiyor ? Modern aile yapısını yanlış anlayarak yaşam süren karakterlerin hakim olduğu, aile içi çarpıklık örneği olan Aşkı Memnu romanı dönemin İstanbul hayatından bir kesit sunmuştur.

Yanlış modernleşmenin anlatıldığı, yanlış batılılaşma örneği olan Halit Ziya Uşaklıgil romanı Aşkı Memnu Kitap Sonu Nasıl Bitiyor?

Aşkı Memnu Konusu

Aşkı Memnu romanı konu bakımından modernleşmenin, Türk toplum yapısına olan olumsuz etkileri üzerinde durmuştur. Yanlış modernleşme, yanlış batılılaşma çabaları ile, toplum içerisinde meydana gelen örf adet ve geleneklere uyum sağlayamama Aşkı Memnu romanının konusunu oluşturmaktadır.

https://tr.wikipedia.org/wiki/A%C5%9Fk-%C4%B1_Memnu

Aşkı Memnu Kitap Sonu Nasıl Bitiyor?

Adnan Bey’ in yeğeni olan Behlül, yengesi olan Bihter’ e ilgi duyar. Bihter de Behlül’ e gönlünü kaptırır. Kısa zaman içerisinde bu ikili arasında bir yasak aşk meydana gelir. Firdevs Hanım ise Behlül ile Bihter’ in arasında bir şeyler olduğunu sezinleyerek bu ikiliyi kıskanır ve aralarını açmak için Behlül ile Nihal’ i evlendirme fikrini ortaya atar. Nihal de Behlül’ ü sevmektedir. Behlül de Bihter’ den sıkılmaya başladığı için Nihal ile evlenme fikrini kabul eder. Bihter ile Behlül’ ün gizli aşk yaşadığından uşak Habeş Beşir’ in haberi vardır. Uşak Habeş Beşir Nihal’ i içten içe sevmektedir. Nihal bir gün Behlül ile Bihter’ in gizlice aşk konuşmalarını duyar ve bayılır. Adnan bey ise, kızının neden bayıldığına anlam veremez. Uşak Habeş Beşir bu gizli aşkı ortaya çıkararak Adnan Bey’ e her şeyi söyler. Bunun üzerine Bihter kendi kalbine kurşun sıkar ve hayatını sona erdirir. Behlül ise büyük bir utanç yaşayarak, Adnan Bey’ i terk eder. Adnan Bey ve kızı Nihal yalnız kalır. Kızının psikolojisini düzeltmek için ve hayatta yalnızca kızı olsun diye Ada’ ya taşınır ve kalan hayatlarını burada idame ettirirler. Roman, Adnan Bey ile kızı Nihal’ in Ada’ ya taşınmasının ardından biter.

Önceki Spoiler : Yaprak Dökümü Sonu

Aşkı Memnu Konusu

Aşkı Memnu romanı konu bakımından modernleşmenin, Türk toplum yapısına olan olumsuz etkileri üzerinde durmuştur.

Aşkı Memnu Kitap Sonu Nasıl Bitiyor?

Roman, Adnan Bey ile kızı Nihal’ in Ada’ ya taşınmasının ardından biter.

4.7/5 - (62 votes)

“Aşkı Memnu Kitabının Sonu Nasıl Bitiyor?” üzerine 2 yorum

Yorum yapın