Güncel Haberler

Artık gün neden şubat ayına eklenir

lazy

Artık gün neden şubat ayına eklenir sorusu insanların akıllarını kurcalayan sorulardan. Eğer kış aylarını ve kar yağışını seven bir karakterseniz artık günün şubat ayına eklenmesi sizin için çok da kötü bir şey olmaması gerek. Ancak artan bu ekstra gün neden yaz aylarından birine eklenmiyor da şubat ayına ekleniyor hiç merak ettiniz mi ?

Makale İçeriği

Artık Gün Nedir

Öncelikle size artık gün nedir bundan bahsetmek istiyorum. Bildiğiniz gibi bir yıl’ı 365 gün olarak hesaplıyor ve takvimlerimizde 365 gün kullanıyoruz. Ancak dünya güneşin etrafındaki tam tur dönüşünü 365 günde değil, 365 gün 6 saatte yapıyor. Yani her yıl bir 6 saat cebimizde fazladan zaman kalıyor.

Eğer bu 6 saati takvimlerimize senkronize ederek 4 yılda 1 , 1 gün olarak eklemeseydik, her birkaç yüzyılda bir ağustos ayında kar yağar, aralık ayında denize girilirdi. ve ortada bir karışıklık olurdu.

Yani o 6 saati bir yere yerleştirmek zorundayız.

Artık Gün Nedir 2022 Artık gün neden şubat ayına eklenir | Artık gün hesabı nasıl yapılır | artık gün ne demek | artık gün nasıl hesaplanır.
Artık Gün Nedir 2020 Artık gün neden şubat ayına eklenir | Artık gün hesabı nasıl yapılır | artık gün ne demek | artık gün nasıl hesaplanır.

Artık Gün Neden Şubat Ayına Eklenir

Hamline Üniversitesi’nde astronomi ve fizik profesörü Ben Gold, “Gerçekten tarihle ilgisi var” diyor. “Çoğunlukla Romalılar Şubat ayını pek sevmiyorlardı.”

MÖ 8. yüzyılda, takvimler sadece on ay sürüyordu..

“O zamanlar kış ayları uzun geçerdi ve çok sevilmezdi, bu nedenle kış aylarını takvimlerine koymak istemezlerdi”, diyor Gold.

Ancak Romalıların bu kış aylarını takvimlerine koymak istememeleri çok işe yarayan bir yöntem değildi ve yılın sonuna ocak ve şubat aylarını da eklediler.

Julius Caesar daha sonra takvimi güneşle senkronize etmek için bu 6 saati de ayarladı. Bir kararnamede “Artık Gün” ekledi. Artık Gün hala farklılıkları tam olarak açıklamamıştı, bu yüzden 1582’de Papa Gregory XIII Gregoryen takvimini oluşturdu ve 29 Şubat’ı resmi tarih olarak belirledi.

Yani artık gün neden şubat ayında diye soruyorsanız bu konu romalılara kadar dayanıyor dostlar. Julius sezar’ın işi. Kemikleri sızlasın.

Artık Gün Nedir 2020 Artık gün neden şubat ayına eklenir | Artık gün hesabı nasıl yapılır | artık gün ne demek | artık gün nasıl hesaplanır.

Puanla post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir