Teknostop

Altın Hesabı Nedir, Hangi Banka Avantajlı Durumda

Altın Hesabı Nedir Altın hesabı hangi banka avantajlı, hangi bankadan altın hesabı açmalıyım, vadesiz altın hesabı hangi banka avantajlı, altın yatırımı için hangi banka, en iyi altın hesabı hangi banka gibi sorular aklınızı kurcalıyorsa, siz de bir altın hesabı açma adayısınız demektir. Altın hesabı açmak konusunda bireylerin en çok merak ettiği konuların başında şüphesiz hangi bankanın daha avantajlı fırsatlar sunduğu gelmektedir. Son zamanlarda altın fiyatlarının da değişmesi üzerine bireylerin bu konu üzerindeki merakları da artmıştır. Bir yatırım aracı olan altın diğer ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de yoğun biçimde kullanılmaktadır. Altınların evde güvenli olmayan şekillerde korunması tehlike arz ettiği için bankalarda altın hesabı açtırarak bu altınların muhafaza edilmesini sağlamak çok daha güvenlidir. Bu yüzden bireyler açacakları altın hesabının sağlayacağı avantajları da bilmek isterler.

Vadeli Altın Hesabı Nedir?

Vadeli altın hesabı nedir temel anlamı ile faiz uygulaması üzerinden getiri elde edilebilecek olan altın hesaplarıdır. Vadeli altın hesapları sayesinde hem altının değerindeki artıştan hem de banka tarafından uygulanan faiz üzerinden getiri elde etmek mümkündür. Bu yüzden vadeli altın hesapları vadesiz altın hesaplarına oranla daha fazla tercih edilmektedir. Açılacak vadeli hesaplar üzerinden faiz ve altın fiyat artışı ile kazanılacak getirinin %15’lik kısmı vergi olarak kesilmektedir.

Vadesiz Altın Hesabı Nedir?

Vadesiz altın hesabı nedir, bireylerin biriktirmekte olduğu veya ellerinde bulunan altınlar üzerinden işlem yapmalarını sağlayan ve aynı zamanda bu altınların en güvenli şekilde muhafaza edilmesine olanak veren bankalarda saklanmasını sağlayan hesaba verilen addır. Bireyler ellerinde bulunan altınları TL karşılığı üzerinden de görüntüleyebilecekleri vadesiz altın hesaplarına yatırarak burada bulunan para üzerinden işlem gününün altın değer fiyatına göre işlem yapabilirler. Vadesiz altın hesabı açmak için minimum 10 gr altın sahibi olunması gerekir.

Altın Hesabı Hangi Banka Avantajlı 2023

En iyi altın hesabı için Altın hesabı hangi banka avantajlı diye sorabilirsiniz, ve bu konu hangi bankaya müracaat edilmesi gerektiği son zamanların en çok merak edilen konuları arasındadır. Bireyler açacakları altın hesabı ile yapacakları işlemlerden en yüksek getiriyi sağlamak için bu soruya cevap aramaktadırlar. Tüm bankaların vadeli ve vadesiz altın hesapları ve bu hesaplar üzerinden yapılacak işlemler için sunduğu şart ve fırsatlar farklılık gösterir. Bu nedenle bireylerin yatırım yapmak istedikleri bankadan gerekli bilgileri almadan adım atmamaları önerilir.

Hangi bankadan altın hesabı açmalıyım 2023

Hangi bankadan altın hesabı açmalıyım düşüncesi aklımızda yer eden düşüncelerdendir. En çok kazandıran altın hesabı için bankaların sunduğu şartların değerlendirilmesi gerekir. En çok kazandıran altın hesabı veya en çok kazandıran altın hesabı denince akla direkt olarak faiz gelse de kazanç sağlamanın tek ve en avantajlı yolu faizdir denemez. Bankaların sunduğu vadeler ve vade farkları da bu konuda büyük önem arz eden konulardan bir tanesidir. Bu kapsamda en çok kazandıran altın hesabı olarak tanımlanabilecek hesapların açılabileceği bankalardan bazıları şunlardır:

 • Ziraat Bankası
 • Türkiye İş Bankası
 • Kuveyt Türk
 • Garanti Bankası

Ziraat Bankası Altın Hesabı Özellikleri

Ziraat Bankası altın hesabı çok sayıda müşterisi olduğu için en çok tercih edilen hesaplardan bir tanesidir. Ziraat bankası vadeli altın hesabında sunulan avantajlar şunlardır:

 • 30 gün vade için %0,50 faiz getirisi
 • 90 gün vade için %0,75 getirisi
 • 1 yıl vade için %0,80 faiz getirisi
 • 1000/1000 saflıktaki gram altın değerine göre işlem yapılır.
 • Faiz getirisinin üstüne %15 stopaj uygulanmaktadır.

İş Bankası Altın Hesabı Özellikleri

İş Bankası altın hesabı açmak için bilinmesi gereken, bankanın sağladığı şartlar şunlardır:

 • Altın hesabındaki altınlar 995/1000 saflıktaki değere göre işlem görür.
 • 6 ay vadeli hesapta faiz oranı %0,75’tir.

Kuveyt Türk Altın Hesabı Özellikleri

Kuveyt Türk altın hesabı konusunda Türkiye’de en çok tercih edilen 3.bankadır. Kuveyt Türk altın hesabının özellikleri şunlardır:

 • 1 ay vadeli altın hesabında getiri oranı %1,37’dir.
 • Altınlar 995/1000 saflık değeri üzerinden işlem görür.
 • Vade bozulma durumu söz konusu değildir.

Garanti Bankası Özellikleri

Garanti bankası altın hesabı konusunda en çok tercih edilen bankalar arasındadır. Buna göre Garanti bankası üzerinden açılacak olan altın hesabı için özellikler şu şekildedir:

 • Vadesiz altın hesabında açılış için alt limit bulunmaz.
 • Vadeli altın hesabı minimum 50 gram altın ile açılır.
 • 1 yıl vade için faiz oranı %0,80’dir.
 • 100 gram ve üzeri altın götürerek 1 yıl vade için %2,50 faiz oranından faydalanmak mümkündür.

Altın hesabı para kazandırır mı?

Kazandırır. Altın hesabınızdaki altınlar, altının artması ile birlikte size artış oranında para kazandırır. Altın hesabınızdaki altınlarla gram bazında kar elde edebilirsiniz. Uzun vadede en güvenilir yatırım araçlarından olan altın size elbette kazandıracaktır.

Altın hesabına en az ne kadar yatırılır?

Altın hesaplarında alt ve üst sınır bulunmamaktadır. 1 TL’den başlayarak yatırdığınız paranın karşılığında sürekli altın satın alabilirsiniz. Bu tutar sizin bütçenizle alakalıdır. Güncel olarak altın kur fiyatı ne ise, yatırdığınız para ister 50 TL olsun, ister 50.000 TL olsun altın gram karşılığını alabilirsiniz.

Bankalar altın hesabından ne kadar kesinti yapıyor?

Bankalar, resmi gazetede yayımlanan bildirgeye göre vadesiz altın hesaplarında kesinti veya diğer deyişle komisyon uygulayamayacak. Yani Vadesiz Altın Hesabından hesap işletim ücreti alınmamaktadır.

Şu anda altına yatırım yapılır mı?

Altın tüm zamanların en güvenilir yatırım araçlarındandır. Ons altın fiyatı dolarla ilişkili olduğundan dolayı ve ülkemizde uzun vadede dolar hep yükseldiğinden, altına yatırım yapmak için en iyi zaman diye bir zaman yoktur. Sürekli artma eğiliminde olan altın, kısa vadede daha sert düşüş-çıkış gösterse de uzun vadede her zaman kazandıracaktır.

Altın Hesabı mı Fiziki Altın mı ?

Kur Korumalı Altın Hesabı Nedir ?

Sonuç:

Altı. hesabı nedir, hangi bankayı kullanmak daha mantıklı içeriğimizde , altın hesapları ile ilgili sıkça sorulan sorularınıza yanıt verdik.

Sıkça Sorulan Sorular:

Vadeli Altın Hesabı Nedir

Vadeli altın hesabı kişilerin hem altın alabileceği hem de aldığı altınlar üzerinden belirli bir süreç aralığında faiz ile kazanç elde edebileceği altın hesabıdır.

Vadesiz Altın Hesabı Nedir

Vadesiz altın hesabı kişilerin dijital olarak altın alabileceği ve altınlarını muhafaza edeceği altın hesabıdır.

4.9/5 - (34 votes)

Yorum yapın